لینک های دسترسی

Breaking News

​​​​​​​زلزله در افغانستان چهار کشته و بیش از ۷۰ زخمی بر جا گذاشت


خانه‌ای در ولسوالی جرم بدخشان که در اثر زلزلهٔ روز سه شنبه ویران شده است.
خانه‌ای در ولسوالی جرم بدخشان که در اثر زلزلهٔ روز سه شنبه ویران شده است.

مقامات طالبان می‌گویند که در نتیجه زلزلۀ شب گذشته در شماری از ولایات افغانستان، زیان‌های جانی و مالی به میان آمده است.

شرافت زمان، سخنگوی وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان امروز چهارشنبه ۲۲ مارچ (دوم حمل) با فرستادن معلوماتی به رسانه‌ها گفته است که بر اساس آمار ابتدایی، در زلزلۀ شب گذشته چهار نفر جان باخته و بیش از ۷۰ نفر دیگر زخم برداشتند.

به گفتۀ او این آمار نهایی نیست و تیم‌های نجات در ولایات مختلف مصروف پیشبرد عملیات نجات استند. معلومات وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان نشان می‌دهد که تلفات جانی در تخار و لغمان به میان آمده است.

در این حال، شفیع‌الله رحیمی، مسوول مطبوعاتی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث حکومت طالبان امروز جهارشنبه با فرستادن پیام صوتی به رسانه‌ها گفت که مرکز زلزلۀ شب گذشته ولسوالی یمگان بدخشان بود و در بیش از هفت ولایت دیگر نیز تلفاتی جانی و مالی را به بار آورده است.

او گفته است که در نتیجۀ این زلزله بر اساس آمار ابتدایی ۵۰ تن در کابل، پکتیکا، بدخشان، لغمان، تخار، خوست، بغلان و سمنگان کشته و زخمی شده اند، اما او آمار کشته‌ها و زخمیان را مشخص نکرده است.

رحیمی افزود که در این ولایات ۶۳ منزل مسکونی نیز در نتیجۀ زلزله به گونۀ کامل و قسمی تخریب شده و تعدادی از مواشی مردم نیز تلف شده است.

در این حال، مسوولان طالبان در بدخشان گفته اند که زلزلۀ شب گذشته منجر به جراحت یک تن و تخریب بیش از ۵۰ منزل مسکونی در این ولایت شده است.


معلومات قبلی

زلزلۀ قوی که تکان‌های آن برای کم از کم ۳۰ ثانیه ادامه داشت، شامگاه سه شنبه ۲۱ مارچ (اول حمل) بخش‌های زیاد افغانستان و پاکستان را تکان داد.

شرافت زمان امر، سخنگوی وزارت صحت عامهٔ طالبان، صبح چهارشنبه به صدای امریکا گفت که دو نفر در ولایت تخار و یک کودک در ولایت لغمان در اثر این زلزله کشته شدند. او همچنین زخمی شدن ۴۴ نفر را در سراسر افغانستان تایید کرد.

خبرگزاری اسوشیتید پرس از قول بلال فیضی، سخنگوی اداره حالات اضطراری پاکستان، گزارش داده است که بیش از ۱۰۰ زخمی به شفاخانه‌های منطقهٔ سوات واقع در خیبرپشتونخوا انتقال داده شده اند.

فیضی و سایر مقامات پاکستان گفته اند که در اثر این زلزله دست کم نه نفر زمانی کشته شدند که سقف‌ خانه‌ها در مناطق مختلف شمالغرب آن کشور بالای شان فرو ریخت.

در همین حال،‌خبرگزاری رویترز گزارش داده است که یک دختر ۱۳ ساله در اثر ریزش دیوار خانه‌اش در شمال پاکستان جان باخته است. بر اساس این گزارش، ۱۵۰ نفر دیگر در شمال این کشور زخمی شده اند و شفاخانه‌ها در منطقهٔ سوات آن کشور حالت اضطراری را اعلام کردند.

مرکز سروی جیولوژی ایالات متحده شدت این زلزله را که در بخش‌هایی از هند نیز حس شد ۶.۵ به مقیاس ریکتر تخمین زده است. بر اساس اطلاعات این اداره، مرکز این زلزله در عمق ۱۸۷ کیلومتری و در ولایت بدخشان در شمال افغانستان بوده است.

ذبیح‌‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، در یک پیام تویتر نگاشته است: "مراکز صحی در تمام ولایات آماده است، به همه روسای صحت عامه در ولایات کشور گفته شده است که به همه مراکز صحی تحت کنترول خود امر آماده باش بدهند."

مجاهد همچنین تاکید کرده است که برخی ولایت‌های شمال افغانستان ممکن متحمل خسارات شده اند. بنا بر این، به گفتهٔ مجاهد، وزارت داخلهٔ‌ این گروه به تمام مقامات ذیربط دستور داده تا با امکانات موجود مردم را در مناطق آسیب دیده کمک کنند.

خبرگزاری فرانس پرس از قول یک باشندۀ شهر راولپندی پاکستان گزارش داده است که تکان های زلزله به حدی شدید بود که "مردم از خانه‌های بیرون برآمده و آیات قرآن" را تلاوت می‌کردند.

افغانستان، به ویژه سلسله کوه‌های هندوکش در این کشور، به شدت معروض به زلزله است.

زلزله‌ای با شدت ۵.۹ به مقیاس ریکتر به تاریخ ۲۲جون سال گذشته ولایت پکتیکا را تکان داد که در اثر بیش از ۱۰۰۰ نفر جان باخت و ده ها هزار خانه ویران شد.

XS
SM
MD
LG