لینک های دسترسی

Breaking News

سودان به امریکا ۳۳۵ میلیون دالر غرامت پرداخت 


وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز ۳۱ مارچ (۱۱ حمل) گفت که سودان بر اساس توافق قبلی، ۳۳۵ میلیون دالر به قربانیان حملات ضد امریکایی غرامت پرداخت کرد؛ توافقی که این کشور افریقایی را از فهرست سیاه امریکا بیرون کرد.

حکومت انتقالی سودان این پول را در ارتباط به حملات ضد امریکایی، به شمول بمگذاری سال ۱۹۹۸ در سفارت‌خانه‌های امریکا در کینیا و تانزانیا به خانواده‌های قربانیان پرداخت کرد.

مسوولیت آن بمگذاری‌ها را شبکهٔ القاعده بر عهده گرفته بود که دکتاتور وقت سودان از آن حمایت می‌کرد.

انتونی بلینکن گفت که روابط امریکا-سودان می‌تواند یک فصل جدید را آغاز کند.

سودان سال گذشته به پرداخت غرامت در حالی توافق کرد که به گونهٔ جدی در پی بیرون شدن از فهرست سیاه کشورهای حامی دهشت افگنی امریکا بود؛ اقدامی که سرمایه‌گذاری در این کشور با شرایط دشوار اقتصادی را مانع شده بود.

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا سال گذشته به بیرون کردن سودان از این فهرست توافق کرد، اما پرداخت غرامت و به رسمیت شناختن اسراییل را از شرایط آن تعیین کرده بود.

برخی‌ها این توافق را غیرمنصفانه خوانده و گفته اند این معامله تنها قربانیان امریکایی را در محراق توجه قرار داده و به افریقایی‌های کمک فراهم نکرده که بیشتر تلفات را در بمگذاری‌های سال ۱۹۹۸ متقبل شده بودند.

حکومت عمر البشیر که در سال‌های ۱۹۹۰ از القاعده استقبال کرد، در ۲۰۱۹ در پی تظاهرات گسترده سقوط کرد.

ایالات متحده هفته‌ٔ گذشته گفت که با سودان به ارزش‌ یک میلیارد دالر اعتبار بانکی معاونت کرده است تا باقی‌داری هایش را پرداخت کند و یک بار دیگر بتواند از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول حمایت دریافت کند.

XS
SM
MD
LG