لینک های دسترسی

Breaking News

حمله انتحاری در غرب کابل ۱۰کشته و ۲۲ مجروح برجا گذاشت


مقام های وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گویند که بیشترین مجروحین این انفجار به شفاخانۀ استقلال انتقال داده شده اند
مقام های وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گویند که بیشترین مجروحین این انفجار به شفاخانۀ استقلال انتقال داده شده اند

حوالی ساعت ۱۱:۱۰ صبح امروز، انفجار انتحاری در نزدیک گردهمایی به مناسبت بیست و سومین سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی، در مربوطات حوزه شش امنیتی در غرب کابل رخ داد.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان، در صحبت با رادیو آشنا – صدای امریکا با تائید این رویداد گفت که در این انفجار انتحاری، ۹ تن شامل هشت فرد ملکی و یک پولیس کشته و ۱۸ شامل سه پولیس و ۱۵ فرد ملکی مجروح شده اند.

اما داکتر وحید مجروح، رئیس روابط خارجی و سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان، نیز به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که ۱۰ کشته و ۲۲ زخمی این رویداد به شفاخانه‌های کابل منتقل شده اند.

آقای رحیمی افزود فرد انتحار کننده قصد داشت وارد گردهمایی شود، اما در ۳۰۰ متری محفل، در کمربند نخست خود را منفجر ساخت.

تا اکنون گروهی مسؤولیت این رویداد را به دوش نگرفته است.

در این گردهمایی که به مناسبت بیست و سومین سالگرد کشته شدن عبدالعلی مزاری در مصلای مزاری برگزار شده بود، صدها تن به شمول شماری از مقام‌های دولتی و شخصیت‌های سیاسی اشتراک کرده بودند.

با وجود حملۀ مرگبار انتحاری، گردهمایی ادامه یافت.

اما محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان، پس از این رویداد گفت که وقوع انفجار در چند متری "ما معنایش اینست که تا اکنون حتی نتوانستیم امنیت کابل را تامین کنیم".

لحظات قبل از انفجار، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان، و صبغت الله مجددی رهبر مجاهدین سابق، نیز در این گردهمایی سخنرانی کردند.

واکنش ریاست جمهوری

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای، گفته است که "تروریستان جنایتکار" برای اخلال مراسم یادبود از درگذشت مارشال محمد قسیم فهیم، معاون اول پیشین ریاست جمهوری، و عبدالعلی مزاری دست به حملۀ تروریستی زدند تا در میان مردم ترس و رعب ایجاد کنند.

ریاست جمهوری افغانستان همچنین گفته است "هدف قراردادن مردم و تجمعات آنان، جنایت ضد بشری بوده و در مغایرت با ارزش‌های اسلامی و حقوق بشری قرار دارد و عاملین آن مستحق شدیدترین مجازات اند".

به نقل از محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در این خبرنامه، آمده است که وی به خانواد‌های قربانیان این رویداد تسلیت گفته و برای مجروحین صحتمندی می‌خواهد.

XS
SM
MD
LG