لینک های دسترسی

Breaking News

داعش مسؤولیت حملۀ کابل را بدوش گرفت


پیروان شیعه مذهب در ماه‌های اخیر بارها در افغانستان مورد حملات مرگبار قرار گرفته اند

گروه دولت اسلامی یا داعش روز جمعه مسؤولیت حملۀ انتحاری در قلعۀ فتح‌‌الله واقع در ناحیۀ دهم شهر کابل را بر عهده گرفت.

در حملۀ انتحاری کابل که پس از چاشت روز جمعه در منطقۀ قلعۀ فتح‌‌الله واقع در ناحیۀ دهم شهر کابل صورت گرفت، حد اقل پنج نفر کشته و بیش از ۲۰ نفر دیگر زخمی گردید.

نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید، حوالی ساعت ۱:۴۶ بعد از ظهر امروز، یک مهاجم انتحاری در لباس چوپان با استفاده از چند رأس گوسفند، در سرک هفتم قلعه فتح‌الله حمله‌ای را انجام داد که در نتیجه پنج غیر نظامی کشته شد.

به گفتۀ آقای دانش، این مهاجم زمانی مواد همراهش را منفجر ساخت که از سوی نیروهای امنیتی شناسایی گردید.

در مورد هدف مهاجم، وزارت داخلۀ افغانستان چیزی نگفته، اما از بازداشت سه فرد مشکوک در محل رویداد خبر داده است.

اما شاهدان رویداد به صدای امریکا می‌گویند که این حمله در جوار حسینیۀ قلعۀ فتح‌الله به وقوع پیوست، جایی که مردم پس از عزاداری پیشواز عاشورا، مصروف ادای نماز جمعه بودند.

از سوی دیگر، داکتر وحید مجروح، رئیس روابط خارجی و سخنگوی وزارت صحت افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا می‌گوید که از محل رویداد دو کشته و ده زخمی توسط کابل آمبولانس به شفاخانه‌های شهر کابل منتقل شده است.

در همین حال، مسؤولان در شفاخانۀ ایمرجنسی، جایی که اکثراً قربانیان رویدادهای تروریستی در آنجا منتقل می‌گردد، گفته اند که از محل رویداد شش کشته و ۲۷ زخمی در این شفاخانه منتقل گردیده است.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، گفته است که تروریستان راه دیگری برای رسیدن به اهداف شان ندارند، مردم عام، اماکن مقدس و تکایا را مورد هدف قرار می‌دهند.

بر بنیاد اعلامیۀ ارگ، رئیس جمهور با اشاره به حمله امروز گفته است که این ماهيت ضد دينی و بشری هراس‌افگنان را ثابت می‌سازد.

تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش بار ها مسوولیت حملات بر مساجد را بر عهده گرفته اند
تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش بار ها مسوولیت حملات بر مساجد را بر عهده گرفته اند

آقای غنی بار دیگر تأکید کرده است "وحدت مذاهب و همبستگی مردم افغانستان در جهان به مثابۀ یک الگو و نمونه تلقی می‌گردد و تروریستان باید بدانند که انجام اعمال ضد دینی و بشری آنها هیچ تأثیر منفی بر هم‌نظری و وحدت مردم مسلمان افغانستان نمی‌گذارد؛ بلکه هر روز اتفاق و اتحاد ملت ما تقویت می‌یابد".

رئیس جمهور افغانستان گفته است که شهروندان افغان در هماهنگی و همکاری با نيروهای امنيتی شان مراسم عاشورا را با شكوه‌تر از سال‌های قبل تجليل خواهند كرد و "تسلیم یک اقلیت کوچک که دین را به گروگان گرفته اند، نخواهند نشد".

شام گذشته نیز در نتیجۀ یک انفجار ماین چسپکی در یک رنجر پولیس در نزدیکی حسینیۀ چنداول، به شمول دو پولیس سه تن جان باختند و دو پولیس و ۱۴ فرد ملکی زخمی شدند.

این حمله‌ها در حالی از عزاداران شیعه مذهب در افغانستان قربانی می‌گیرد که قبلاً فرماندهی گارنیزیون کابل از تأمین امنیت جدی مراسم عزاداری محرم به ویژه روز عاشورا خبر داده است.

XS
SM
MD
LG