لینک های دسترسی

Breaking News

در حملۀ داعش بر مرکز نشرات تلویزیون شمشاد دو نفر کشته شد


درگیری میان مهاجمان و قوای امنیتی افغان در ساختمان تلویزیون شمشاد پایان یافت. گروه دولت اسلامی یا داعش مسوولیت این حمله را به دوش گرفت.

نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخلۀ افغانستان، گفت که در نتیجه این حمله دو محافظ تلویزیون شمشاد کشته و پنج تن شامل یک کارمند این تلویزیون و چهار پولیس اطفاییه کابل مجروح شده اند.

حوالی ساعت ۱۰:۳۰ پیش از چاشت امروز مهاجمان مسلح با استفاده از یونیفورم نیروهای امنیتی و پرتاب بم‌دستی بر ساختمان تلویزیون خصوصی شمشاد واقع در مربوطات حوزه هشتم امنیتی شهر کابل حمله کردند.

هم‌زمان با این حمله، نشرات معمول تلویزیون شمشاد نیز متوقف شد؛ ولی پس از حدود سه ساعت، گویندۀ این تلویزیون از ختم درگیری خبر داد.

طالبان در آغازین ساعات این رویداد، دست‌داشتن جنگجویان این گروه را در این حمله رد کردند، اما این گروه در گذشته مسوولیت چندین حمله بر رسانه ها یا کارمندان رسانه ای را به دوش گرفته بود.

واکنش‌ها

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو، در یک کنفرانس خبری در بروکسل حمله بر تلویزیون شمشاد را به مثابۀ حمله بر تمام جامعۀ باز توصیف کرد.او گفت که نیروهای امنیتی افغان در مهار حمله بر تلویزیون شمشاد توانایی کاری شان را نشان دادند.

احساس عابد، مدیر بخش خبر تلویزیون شمشاد ضمن نکوهش به تلویزیون آشنا گفت، هدف قراردادن رسانه‌ها به معنی ساکت ساختن صدای مردم و آزادی بیان است. اما او تأکید کرد که چنین حمله‌ها نمی‌تواند مانع کار خبرنگاران شود و بر روند اطلاع رسانی آسیب بزند.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان با محکومیت این حمله در اعلامیه‌ای است "تروریستان نمی‌توانند با راه‌اندازی این چنین حملات جنایتکارانه، رسانه‌ها و آزادی بیان را که ارزش بزرگ قانون اساسی و دست‌آورد مهم حکومت می‌باشد، محدود سازند".

آقای غنی، تأکید کرده است که حکومت برای حفاظت از رسانه‌ها و آزادی بیان، تدابیر جدی را روی دست خواهد گرفت.

شماری از كارمندان رسانه‌ها و خبرنگاران اين حمله را "جنايتكارانه" و حمله به آزادی بيان خوانده اند.

XS
SM
MD
LG