لینک های دسترسی

Breaking News

اعضای یک خانواده به کلیساها در اندونیزیا حملات انتحاری کردند


در یکی از این حملات دو مهاجم انتحاری با موترسایکل بر یک کلیسا حمله کردند

مهاجمان انتحاری روز یک شنبه (۱۳ می) حملات مرگبار انتحاری را در سه کلیسا در اندونیزیا انجام دادند که در اثر آن کم از کم ۱۳ نفر –به شمول شش مهاجم انتحاری - کشته و ۴۱ نفر دیگر زخمی شده است.

تیتو کارناویان، رئیس پولیس ملی، اندونیزیا گفت که عاملان این حملات اعضای یک خانوادۀ بودند که به تازگی از سوریه برگشته بودند.

گروه دولت اسلامی یا داعش مسوولیت این حملات را به دوش گرفته است.

آقای کارناویان گفته است که پدر این خانواده با موتر بم گذاری شده بر یک کلیسا حمله کرده و به گفتۀ وی دو پسر ۱۸ و ۱۶ سالۀ وی حملاتی را با موترسایکل های بم گذاری شده انجام دادند.

رئیس پولیس ملی اندونیزیا گفت که مادر این خانواده نیز با دو دختر ۱۲ و ۹ سالۀ خود حملۀ دیگر را انجام داد.

شاهدان عینی گفتند که در یکی از حملات، مهاجم انتحاری که یک زن بود دو خریطه را با خود انتقال می داد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس از قول یکی از شاهدان این رویداد به نام "انتونیوس" نوشت "نخست منسوبان امنیتی در مقابل کلیسا راه را بر زن مهاجم بستند، اما او اعتنا نکرد و وارد کلیسا شد. ناگهان آن زن یک فرد ملکی را بغل زد و بم منفجر شد".

مقام‌های پولیس اندونیزیا گفته اند که سه بم که دست ساخت بود، از محل این رویدادها کشف و خنثا شده است.

جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونیزیا، از محل این حملات دیدار کرده و حملات را عمل "بزدلانه، وحشیانه و غیر بشری" عنوان کرد.

انجمن مسیحیان و دو سازمان بزرگ مسلمانان اندونیزیا نیز این حملات را محکوم کردند.

در یک رویداد جداگانه، پولیس اندونیزیا در برخورد مسلحانه با تندروان مظنون در شهر جاوای آن کشور، چهار تندرو را از پا در آورده و دو تندرو دیگر را بازداشت کرده است. اما معلوم نیست که آیا این رویداد با حملات انتحاری بر کلیساها در آن کشور ربط داشته است یا خیر.

ستیو واسیستو، سخنگوی پولیس اندونیزیا، گفت که این شش تن اعضای یک گروه تندرو اسلامی بودند که در یک سال گذشته یک سلسله حملات را در آن کشور انجام داده بودند.

پس از حملات دهشت افگنی ۲۰۰۲ در جزیرۀ بالی اندونیزیا که منجر به کشته شدن ۲۰۲ نفر شد و القاعده مسوولیت آن را گرفت، حکومت اندونیزیا تندروان را به شدت سرکوب کرده است.

مسیحیان ۹ درصد جمعیت ۲۶۰ میلیونی اندونیزیا را تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG