لینک های دسترسی

Breaking News

خودکشی بیشتر قربانی می گیرد تا جنگ و آفات طبیعی


سکسینا می گوید که جوامع و خانواده ها باید برای حمایت از افراد آسیب پذیر آماده باشند.

یک نفر در یک گوشۀ از جهان، در هر ۴۰ ثانیه در ۲۴ ساعت، خودکشی می کند.

سازمان جهانی صحت با نشر این مطلب می گوید که با وجود این رقم تکان دهنده، فقط چند کشور محدود دارای برنامه های جلوگیری کنندۀ خودکشی می باشند.

شیکر سکسینا، رئیس بخش صحت روانی و استفاده از مواد مخدر در آن سازمان می گوید که کشور ها می تواند کار های زیادی را برای افراد آسیب پذیر انجام دهد.

آقای سکسینا می افزاید که خودکشی فرجام زندگی کسانی است که خود را تنها، دل گرفته و بیچاره احساس می کنند.

رئیس بخش صحت روان سازمان جهانی صحت می گوید افرادیکه "در نهایت دست به خودکشی می زنند، تقریباً در تمام حالات، از کسی طالب کمک شده اند که میتواند یک دوست باشد، یک کارمند خدمات صحی و یا خدمات عامه باشد."

به گفتۀ این متخصص امراض روانی "آن افراد حتا خواهان کمک از نهاد های مذهبی شده اند که متاسفانه در بسا موارد این التماس آنها بی جواب مانده و یا منفی بوده است."

آقای سکسینا می گوید که در این صورت "جوامع و خانواده ها مسئول اند تا برای ارائه مساعدت و حمایت از همچو افراد نیازمند، آماده باشند."

خودکشی، مشکل جهانی

سازمان جهانی صحت خودکشی را یک مشکل بزرگ و جدی صحت جهانی عنوان کرده می گوید که یک تصور غلط رایج خودکشی را یک پدیده غربی کشور های توسعه یافته عنوان می کند.

حالانکه در حقیقت، حدود ۷۵ در صد از خودکشی ها در کشور های فقیر که مردم درآمد کم دارند، اتفاق می افتد.

در شهر ها، طرق خودکشی در سطح جهان یا با مواد مسموم کننده حیوانات، به دار آویختن و یا هم استفاده از سلاح گرم می باشد.

اطلاعات رسیده از کشور های اروپایی، ایالات متحده و دیگر جوامع پیشرفته نشان می دهد که محدود ساختن دسترسی به این شیوه ها می تواند جلو خودکشی افراد را بگیرد.

یافته های این سازمان صحی می رساند که میزان خودکشی در سراسر جهان بین افراد ۷۰ ساله و پیر تر بیشتر است.

اما سکسینا می گوید که جوانتر ها هم در خطر قرار دارند. او خاطر نشان می کند که خودکشی، دومین علت مرگ افراد بین سنین ۱۵ تا ۲۹ است.

آقای سکسینا می گوید "در جهان، میزان خودکشی مردان در مقایسه با زنان بیشتر است. در کشور های رو به انکشاف، این تناسب کمتر محسوس است، یعنی هنوز هم شمار مردان بیشتر است اما به اندازه کشور های انکشاف یافته نمی باشد."

سازمان جهانی صحت می گوید بیشترین میزان خودکشی را میتوان در کشور های مرکزی و شرقی اروپا و بعضی از کشور های آسیایی یافت.

در افریقا، میزان خودکشی نسبتاَ پائین است اما باید در نظر داشت که اطلاعات زیادی از این ساحه دنیا یا در دسترس نیست و یا قابل اعتبار نمی باشد.

تقلید از خودکشی

مسئولین صحی هم نظر اند که خودکشی افراد سرشناس شاید منجر به رفتار تقلیدی شود.

الکساندرا فلیچمن، متخصص صحت روانی و استفاده از مخدرات سازمان جهانی صحت به صدای امریکا گفت که یک ارتباط مستقیم بین شیوۀ خودکشی های گزارش شده در مطبوعات و انجام این شیوه ها بعد از نشر آن، وجود دارد.

به گفتۀ فلیچمن این تاکید "بر نقش رسانه های است که از موارد خودکشی گزارش می دهد، خودکشی نباید در رسانه ها فریبنده و پر زرق و برق جلوه داده شود زیرا می توان از آن تقلید کرد."

یکی از توصیه های سازمان جهانی صحت، تقاضا برای خاتمه بخشیدن به جنایی بودن قضایای خودکشی و یا اقدام برای خودکشی است.

این سازمان می گوید که در حال حاضر ۲۵ کشور در افریقا، امریکایی جنوبی و آسیا، خودکشی را یک عمل جنایی می خوانند.

حتا اقدام کسانی را که نا دانسته در اثر خوردن دوای زیاد مسموم می شوند نیز به خودکشی نسبت داده و شخص را زندانی می کنند - حالانکه این افراد مریض بوده و باید برای درمان شان خدمات صحی ارائه شود.

گزارش: لیزا شلاین، خبرنگار صدای امریکا

ترجمه: ژیلا سمیعی، واشنگتن

XS
SM
MD
LG