لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش کشت گل آفتاب پرست در هرات


کشت نباتات تیلی و صنعتی در ولایت هرات افزایش یافته و دهقانانی زیادی در این ولایت به کشت گل آفتاب پرست که یکی از انواع نباتات تیلی و صنعتی است، روی آورده اند.

شماری از دهقانان ده‌ها جریب زمین را گل آفتاب پرست کاشته اند و آنان مدعی اند که در تلاش جلب توجه دهقانان برای این کشت به عوض کوکنار هستند.

نصیر احمد فیض محمدی، یک تن از دهقانان ولایت هرات حدود ۵۰ جریب زمین را گل آفتاب پرست کاشته است. او به اشاره به میزان حاصل‌دهی خوب گل آفتاب پرست به دهقانان دیگر نیز توصیه می‌کند که به کشت گل آفتاب پرست رو آورده و از کشت کوکنار خودداری کنند.

از اول حمل تا اول میزان عین زمین را می‌تواند در دو فصل بهاری و زمستان گل آفتاب پرست کاشت و به گفتۀ دهقانان هر جریب زمین تا حدود ۴۰۰ کیلوگرام حاصل گرفته می‌شود.

در یکی دوسال اخیر دهقانان زیادی در هرات به کشت گل آفتاب پرست روی آورده اند. آنان خواهان حمایت و تقویت کشت های بدیل کوکنار در ولایت هرات هستند.

مسوولان در اداره زراعت ولایت هرات می‌گویند که از کشت گل‌ آفتاب پرست حمایت می‌کنند. هرچند این محصول زراعتی در حال حاصل تنها مصرف داخلی داشته و بازار خارجی ندارد.

مسوولان اداره زراعت ولایت هرات اظهار امیدواری می‌کنند که در سال پیشرو زمین‌های بیشتر گل آفتاب پرست کاشته شود تا با بلند رفتن حاصلات آن، زمینه برای صادرات آن به خارج از افغانستان مهیا شود.

XS
SM
MD
LG