لینک های دسترسی

Breaking News

سویدن: آماده‌ایم از تسلیحات هسته‌ای میزبانی کنیم 


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

اولف کرسترسن، صدر اعظم سویدن، امروز ۱۳ می (۲۴ ثور) گفت که آماده است در شرایط جنگی اجازه دهد تسلیحات هسته‌ای در کشورش مستقر شود.

این در حالی است که منتقدین از این عضو جدید ناتو خواسته اند تا ورود تسلیحات هسته‌ای به خاک این کشور را منع کند.

قرار است پارلمان سویدن در ماه جون توافق همکاری دفاعی با ایالات متحده را به رای‌گیری بگذارد؛ توافقی که در صورت تصویب آن، ایالات متحده به پایگاه‌های نظامی سویدن دسترسی خواهد یافت و اجازه خواهد داشت تجهیزات نظامی و تسلیحات را در این کشور ذخیره کند.

در هفته‌های اخیر، شماری از نهاد‌ها، به شمول "انجمن صلح وحکمیت سویدن" از حکومت این کشور خواسته اند تا در توافق همکاری دفاعی با ایالات متحده این موضوع را درج کند که استقرار تسلیحات هسته‌ای در خاک سویدن مجاز نخواهد بود.

اما حکومت سویدن به کرات گفته است که نیازی به چنین اقدام نیست زیرا در این خصوص اجماع و تصمیم پارلمان وجود دارد که تسلیحات هسته‌ای را در شرایط غیرجنگی در سویدن منع می‌کند.

صدر اعظم سویدن گفته است که این سناریو در شرایط جنگ قابل تطبیق نیست. او گفت: "در شرایط جنگی، موضوع کاملاً جداست و به گونهٔ کامل بر این متکی خواهد بود که چه اتفاق می‌افتد. در یک وضعیت کاملاً بد، کشورهای دموکراتیک در این بخش جهان در نهایت باید توانایی دفاع از خود را در مقابل کشورهایی که ما را با تسلیحات هسته‌ای تهدید خواهند کرد، داشته باشند."

او تاکید کرد که هر گونه تصمیم در مورد استقرار تسلیحات هسته‌ای در خاک سویدن را ایالات متحده نه بلکه سویدنی‌ها اتخاذ خواهند کرد.

با آنهم، صدر اعظم سویدن گفت که "هدف کلی عضویت ما در ناتو همین است که تضمین شود که چنین وضعیتی پیش نیاید".

کرسترسن اضافه کرد که اگر اوکراین عضو ناتو می‌بود، مورد حملهٔ روسیه قرار نمی‌گرفت.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین سویدن درخواست عضویت در پیمان اتلانتیک شمالی را داد و در ماه مارچ سال جاری عضویت ناتو را کسب کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG