لینک های دسترسی

Breaking News

آیا تصرف رقه، پایان داعش در سوریه خواهد بود؟


نیرو های دموکراتیک سوریه در حال حرکت به سوی رقه.

از دست دادن شهر رقه در سوریه، شکست بزرگی به گروه تندرو داعش خواهد بود. آن شهر جایگاه قدرت بالقوه برای خلافت خود خواندۀ داعش تلقی شده و پناهگاه رهبران ارشد گروه دولت اسلامی بوده است.

اما گروه داعش از قبل با انتقال رهبریت و منابع خود به شهر دیرالزور در شرق سوریه، پیروان خود را برای از دست دادن شهر رقه، آماده ساخته است. در حال حاضر گروه داعش در دیرالزور با نیرو های طرفدار حکومت اسد می جنگند.

از جانب دیگر، احتمال زیاد وجود دارد جهادی ها نیز به جاهای اصلی خود برگردند. با نزدیک شدن نیرو ها به رقه، بسیاری از جنگجویان انتظار برده می شود با جمعیت غیرنظامیان ملحق گردند.

کارشناسان می گویند که ممکن برخی از آنان به شکل "گروه های مخفی عملیاتی" درآیند که می توانند حملات تازه یی را طرح ریزی و اجرا کنند.

آنان می گویند که گروه داعش در حال حاضر به ترویج افکار تندروانه در میان جنگجویان خود پرداخته تا پس از ترک خطوط جنگ در مناطق شان افکار و اعمال تندروانه را پیاده سازند.

ایالات متحده نیز دو هفته پیش با اعلام پالیسی جدید مبارزه با گروه داعش اذغان داشت که بیشتر جنگجویان را در مناطق تحت محاصره، به تسلیمی وا خواهند داشت تا جلو رفتن آن عناصر به کشور هایشان گرفته شود.

نقش ایالات متحدۀ امریکا

نیرو های دموکراتیک سوری که حمایت ایالات متحده را با خود دارند، حملات شان را بر مواضع گروه داعش در رقه که پایتخت خود خواندۀ آن گروه است، شدت بخشیده اند.

این در حالیست که این گروه دهشت افگن، در آخرین مراحل مقاومت خود در شهر موصل عراق می باشد که از اگست سال گذشته به اینسو با عملیات بازپسگیری نیرو های عراقی مواجه است.

نیرو های دموکراتیک سوریه که بیشتر کرد ها اند، حدود ۵۰ هزار نفر تخمین می شوند که حمایت ایالات متحده را نیز با خود دارد. واشنگتن آنان را به مثابۀ موثر ترین نیرو در مبارزه علیه داعش می شناسد و بخش های بزرگی از شهر رقه را از کنترول گروه داعش در دست گرفته اند.

ایالات متحده، پشتیبانی اساسی نظامی و دیپلوماتیک را به نیرو های دموکراتیک سوریه فراهم می کند. در بخش جنگ رقه، ادارۀ دونالدترمپ گفته است که کمک های نظامی تدارکاتی را به عناصر کرد های اردوی دموکراتیک سوریه فراهم می کند که این امر باعث شکررنجی ترکیه شده است.

وزارت دفاع ایالات متحده، صدها سرباز نیروی ویژۀ خود را در نقش مشاورین، شامل نیروی دموکراتیک سوریه کرده است. فرا تر از فراهم آوری تجهیزات و حمایت هوایی روزمره، ایالات متحده همچنان جنگجویان دموکراتیک سوریه، کوماندو های امریکایی و سلاح را در عقب خط مقدم گروه داعش پیاده کرده که توانست در حملۀ ماه مارچ بزرگترین پایگاه گروه داعش را در الطبقه، تصرف کند.

تصرف رقه چقدر طول می کشد؟

با در نظرداشت مقاومت گروه داعش در موصل عراق، تصرف شهر رقه به درازا خواهد کشید. نیرو های عراقی در موصل از ماه اگست به اینسو درگیر اند، جاییکه با مقاومت شدید، حملات انتحاری موتر بم، حملات راکتی و بم گذاری در ساختمان ها گروه داعش مواجه اند.

شهر رقه به مراتب کوچکتر از موصل است، اما باوجود آن جنگ در شهرک های منبِج و الطبقه هفته ها طول کشید تا آن مناطق از وجود گروه داعش پاک گردید.

تداوم جنگ در رقه، غیرنظامیان را در معرض خطر و محاصره قرار می دهد. از قبل، نیروهای بین المللی ائتلاف با اتهامات هدف قرار دادن مناطق غیرنظامی و کشتن صدها فرد ملکی در سرتاسر سوریه و عراق مواجه اند.

تنها در ماه می، وزارت دفاع ایالات متحده پذیرفت که حملۀ را در شهر موصل عراق انجام داده که در آن کم از کم 105 غیرنظامی و تنها 2 جنگجوی داعش کشته شده است.

سرنوشت جنگ داخلی سوریه

پس از شش سال جنگ در سوریه، بشارالاسد کنترول پنج بزرگترین شهر و سواحل آن را در دست دارد. اما اقتصاد سوریه پارچه پارچه شده و نیمی از نفوس آن کشور بیجا شده است.

هزینۀ اعمار مجدد سوریه به صدها میلیارد دالر خواهد رسید. تاهنوز هم جنگ در بسیاری جبهات سوریه جریان دارد.

از آنجاییکه سایر گروه ها در مبارزه با جنگجویان داعش در سوریه مصروف اند، اسد متحدین آن همواره جنگ با شورشیان سوری را در اولویت قرار داده اند.

ملل متحد در همسویی با سایر کشور های دخیل در جنگ سوریه، با برگزاری نشست های متعدد تلاش ورزیده اند، دامنۀ جنگ شش سالۀ خانمانسوز سوریه را برچینند؛ اما، تاهنوز با حمایت روسیه و ایران از دمشق و پشتیبانی ایالات متحده و کشور های خلیج از شورشیان مخالف اسد، این جنگ ادامه یافته است.

ایالات متحده و متحدین آن خواهان برکناری بشارالاسد از سوریه اند حالانکه روسیه و ایران در مبارزۀ دمشق علیه شورشیان و سایر گروه های مخالف اسد، حکومت سوریه را حمایت می کنند.

در این مطلب از گزارش اسوشیتدپرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG