لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات سوریه و ترکیه همدیگر را دهشت افگن خطاب کرده اند


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولید المعلم، وزیرخارجۀ سوریه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولید المعلم، وزیرخارجۀ سوریه

وزارت خارجۀ سوریه روز چهار شنبه رئیس جمهور ترکیه را متهم به حمایت از دهشت افگنی کرد.

ولید محی الدین المعلم وزیر خارجه سوریه ادعا کرده است که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه "مسوول درجه یک خونریزی ها در سوریه" است.

این واکنش وزارت خارجۀ سوریه پس از آن بیان می شود که آقای رجب طیب اردوغان، بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه را "دهشت افگن" خطاب کرد و تاکید ورزید که آقای اسد نباید در آیندۀ سیاسی سوریه، نقش داشته باشد.

آقای اردوغان گفته است "ممکن نیست که در یک مسیر با اسد حرکت کرد. چرا؟ چگونه می توان با رهبری کنار آمد که نزدیک به یک میلیون شهروند خود را کشته است."

رئیس جمهور اردوغان همچنان گفته است "تا زمانیکه اسد در قدرت باقی بماند، سوریه به آرامش نخواهد رسید".

در واکنش به اظهارات آقای اردوغان وزارت خارجۀ سوریه اذعان داشته که رئیس جمهور ترکیه به همه گروه های دهشت افگن "حمایت نامحدود" پیشنهاد کرده است.حکومت سوریه به همه مخالفین آن کشور و شورشیان فعال در سوریه، دهشت افگن خطاب می کند.

آقای اردوغان این موضوع را حین سفرش به تونس، در یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهور آن کشور بیان کرد.

در جنگ سوریه، ترکیه از مخالفین حکومت بشارالاسد حمایت می کند و انقره گفته است که آقای اسد نباید نقشی در آیندۀ سیاسی سوریه داشته باشد. دمشق این تقاضای را رد کرده گفته است که مردم سوریه در مورد آیندۀ شان حق تصمیم گیری دارند.

حکومت بشارالاسد که در جنگ سوریه از حمایت روسیه و ایران برخوردار است، در برابر اکنون در برابر مخالفین خود از دست بالا ی برخوردار شده است.

در حالیکه ترکیه، روسیه و ایران تلاش های صلح سوریه را رهبری می کنند، تازه ترین نشست صلح سوریه در ژینو، به رهبری ستیفن دی میستورا، نمایندۀ ویژۀ ملل متحد در حل بحران سوریه بدون نتیجه پایان یافت.

در همین حال، سرگی لافروف، وزیر خارجۀ روسیه گفته است که حال زمان آن فرا رسیده است تا گروه وابسته به شبکۀ القاعده در سوریه با شکست مواجه شوند.

در جنگ داخلی سوریه که بیش از شش سال از عمر آن سپری می شود، بیش از ۴۷۵ هزار نفر به شمول هزاران کودک در آن کشور کشته شده است.

علاوه بر آن، حدود سه میلیون شهروند سوری مجبور به ترک کشور شان شده اند که اکثریت آنان به اردن، عراق، لبنان، ترکیه، مصر و کشور های اروپایی مهاجر شده اند.

در ماه مارچ ۲۰۱۱، اعتراضات صلح آمیز در سوریه بر ضد رژیم بشارالاسد آغاز گردید، اما به زودی این اعتراضات به یکی از خونین ترین منازعات قرن ۲۱ مبدل شد، جنگی که علاوه بر تلفات سنگین جانی، اغلب زیر بنا ها و بنا های تاریخی آن کشور را نابود کرده است.

XS
SM
MD
LG