لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار تایوان در مورد تهدید روز افزون چین


اولین کشتی طیاره بردار چین رهبری کشتی های جنگی بیجینگ را در سواخل تایوان بر عهده داشت

تایوان روز سه شنبه پس از آن در مورد تهدید روز افزون بیجینگ هشدار داد که گروهی از کشتی های جنگی که توسط اولین کشتی طیاره بردار چین رهبری می شد، به سمت جنوب تایوان حرکت کردند.

این تمرینات روز دو شنبه یعنی سه هفته پس از آن رخ داد که تماس تیلفونی میان دونالد ترمپ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، و تسای اینگ‌ون، ، رئیس جمهور تایوان، بر قرار شد.

به باور ناظرین سیاسی در تایوان، چین به دلیل اقدامات آقای ترمپ، فشار خود را بالای تایوان، افزایش داده است. با وجودیکه پس از پایان یافتن جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ چین و تایوان دو کشور جداگانه بوده اند، بیجینگ هنوز هم ادعا می کند که تایوان بخشی از قلمرو آن کشور است.

اما آقای ترمپ در مصاحبه ای که با تلویزیون فاکس نیوز داشت، گفته است که پالیسی "چین واحد" را، در صورتی می پذیرد که چین شرط های ایالات متحده در قسمت های دیگر به شمول تجارت را برآورده سازد.

فنگ شی-کوان، وزیر دفاع تایوان، روز سه شنبه در میان نظامیان آن کشور گفت که "می خواهم برای همه خاطر نشان کنم که تهدید دشمن هر روز درحال افزایش است. ما نیاز به تقویت و آموزش سربازان ما داریم تا آنان از یک سو در میدان جنگ باقی بمانند و از سوی دیگر دشمن را از بین ببرند و ماموریت را تکمیل کنند".

رئیس جمهور منتخب ایالات متحده پالیسی پولی و اعمار پایگاه های نظامی چین در دریای جنوب چین را نیز مورد انتقاد قرار داده است. علاوه بر آن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، چین را به خاطر ناکامی اش برای جلوگیری از آزمایش های هسته ای توسط کوریای شمالی که در همسایگی آن کشور موقیعت دارد، نیز مورد انتقاد قرار داده است.

کشتی های نیروی دریایی چین روز دو شنبه در ۱۶۷ کیلومتری سواحل تایوان حرکت کردند. این تمرینات بخشی از یک سلسله تمرینات نظامی چین است. اخیراً یک بم افگن چین که قابلیت انتقال سلاح هسته ای را نیز دارد، در نزدیکی قلمرو تایوان پرواز کرد.

پس از پیروزی تسای اینگ‌ون در انتخابات ماه جنوری ۲۰۱۶، روابط میان تایوان و چین پر تنش بوده است.

XS
SM
MD
LG