لینک های دسترسی

Breaking News

درگیریهای تازه در ولایت بدخشان تاجکستان


مخالفین با حمله بر یک مرکز پولیس تاجکستان یکبار دیگر آتش بس را نقض کردند. در این رویداد کم از کم یک نفر زخم برداشته است.

در پی درگیری های خونین اخیر در شهر خاروغ تاجکستان که سبب کشته و زخمی شدن شمار زیادی از مخالفین مسلح و نظامیان دولتی شد، امام علی رحمان، رییس جمهوری تاجکستان دستور آتش ‌بس را صادر کرد.

این درگیری ها به دنبال کشته شدن عبد‌الله نظروف، ریس اداره امنیت ملی ولایت بدخشان و خود داری گروه های مسلح محلی از تسلیم دهی طالب ایام بیکوف، مظنون این رویداد به مقام های حکومتی آغاز شد.

ایام بیکوف یکی از جنگجویان محلی است که مقام های تاجکستان او را به قاچاق مواد مخدر و سنگ های قیمتی متهم می کند.

آقای رحمان از مردم بدخشان به ویژه متنفذین محل خواسته است تا در انجام عملیات برای بازداشت افراد جنایتکار و به کیفر رسانیدن آنها همکاری کنند.

رییس جمهور تاجکستان اخیراً در تماس تلیفونی با حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان بر اقدامات مشترک برای جلوگیری از دهشت افگنی در مرز های دو کشور تاکید کرد.

در همین حال، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپایی از تاجیکستان خواسته ‌اند، که زمینه را برای ارزیابی نیازمندی ها و فراهم آوری کمک های بشردوستانه به ساکنین خاروغ مهیا سازد.

ملل متحد از حکومت تاجکستان خواسته است تا آزادی بیان را تضمین کرده و ارتباط با ولایت بدخشان را هرچه سریعتر برقرار سازد
.
قاسم بیک‌محمد، کارشناس مسایل منطقه می ‌گوید که عملیات گستردۀ نظامی حکومت تاجکستان در ولایت بدخشان بدون درنظرداشت حساسیت منطقه و مردم آن صورت گرفته و این اقدام اشتباه حکومت است.

او می گوید که اگر موضوع مورد بحث دوشنبه، فعالیت چند گروه در بدخشان بود، باید دقیقاً از شیوه ‌های امنیتی کار گرفته می شد. به گفتۀ بیک محمد، انجام چنین یک عملیات پیامد های اسفباری را در پی داشت که می شد پیش از پیش از آن جلوگیری کرد.

بر اساس آمار رسمی، تا کنون 17 سرباز حکومتی و حدود 30 شورشی تندرو در درگیری های بدخشان کشته شده اند.
ادامه‌ عملیات نظامی در بدخشان مایۀ نگرانی مردم در سایر مناطق تاجکستان شده است. در برخی مناطق مردم به خاطر پایان بخشیدن عملیات در بدخشان دست به تظاهرات زده اند.

آگاهان به این باور اند که این رویداد در حالی از اهمیت بیشتر برخوردار شده است که قرار است نیرو های خارجی تا پایان سال 2014 افغانستان را ترک گویند.
XS
SM
MD
LG