لینک های دسترسی

Breaking News

ظلم و بی عدالتی انگیزۀ عمدۀ شورشگری در افغانستان


یک مقام شورای عالی صلح افغانستان در یک همایش جامعه مدنی - کنفرانس ملی ستراتیژی صلح اجتماعی- در کابل گفت که ۷۵ در صد مخالفان مسلح که تاکنون با وی صحبت کرده اند، دلیل بغاوت خود را بی عدالتی و ظلم نظام عنوان کرده اند.

معصوم ستانکزی، رئیس دارلانشای شورای عالی صلح افغانستان گفت که نظام کنونی افغانستان نتوانسته است که از فرصت ها و زمینه هایی که برای متحد ساختن ملت میسر بود استفادۀ بهینه بکند.

به گفتۀ این مقام شورای عالی صلح، تصور اینکه ما حق به جانب هستیم و جانب دیگر که شکست خورده است باید، زندانی شود، به غل و زنجیر بسته شود و حتی کشته شود، خود زمینه را برای تشدد وخشونت بیشتر و در نهایت مداخلۀ همسایه ها در امور افغانستان مساعد ساخت.

آقای ستانکزی گفت که صلح ضرورت افغانستان است و برای تامین صلح پایدار باید فرهنگ تحمل و همدیگر پذیری را در خود پیدا بکنیم و رشد بدهیم. او افزود که برای تامین صلح پایدار باید با بی عدالتی مبارزه کرد.

رئیس دارالانشای شورای عالی صلح می گوید که از صلح، نه بحیث یک وسیله معامله بلکه بحیث یک روند فراگیر ملی که همه ا فغانها در آن شرکت کرده بتوانند، استفاده شود.

عزیز رفیعی، یک تن از سازماندهندگان این نشست و عضو جامعۀ مدنی افغانستان می گوید که مشارکت مردم و تصمیم گیری خود مردم، برای آینده افغانستان و تامین عدالت اجتماعی ضروری است.

شکریه بارکزی، عضو ولسی جرگه افغانستان ضمن انتقاد از کارکرد شورای عالی صلح گفت که در سه سال گذشته به هر اندازه یی که شورای عالی صلح به نامهای مختلف پول توزیع می کند به همان اندازه به تقویت شماری از جنگ سالاران , تفنگ سالاران و فرماندهان محلی و بی اعتبار شدن شورای عالی صلح افزوده شده است.

خانم بارکزی می گوید که روند صلح افغانستان بیشتر به یک پروژۀ سیاسی - اقتصادی مبدل شده است تا اینکه یک پروسه ملی دستیابی به صلح و حقیقت یاب باشد.

شورای عالی صلح افغانستان سه سال پیش به هدف مذاکره با مخالفان مسلح حکومت افغانستان ایجاد شد، اما نگرانی هایی در مورد کارکرد ها و پیروزی این شورا وجود دارد.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG