لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان و اسماعیل خان: حکومت نامشروع است، جهادیان باید مذاکره کنند


طالبان با نشر یک اعلامیۀ تازه، از محمد اسماعیل خان فرماندۀ پیشین جهادی و سایر رهبران سابق تنظیم های جهادی دعوت کرده اند که برای تشریک نظریات پیرامون ختم جنگ در کشور، با دفتر سیاسی آنان در تماس شوند.

محمد اسماعیل خان، در واکنش به این اعلامیۀ طالبان، به تلویزیون آشنا صدای امریکا گفت که در مورد این پیشنهاد با سایر چهره های جهادی مشوره خواهد کرد.

اعلامیۀ امروز طالبان ظاهراً پاسخ به پیام هفتۀ قبل محمد اسماعیل خان بود. این والی پیشین هرات، در مراسمی که به مناسبت بزرگداشت از سالگرد قیام هرات در آن شهر برگزار شده بود، از طالبان خواست که اگر به پیشنهاد صلح حکومت پاسخ نمیدهند، با "خانوادۀ بزرگ مجاهدین" به گفتگو بنشینند.

طالبان در واپسین روز سال، با نشر اعلامیه ای، گفتند که آنان "اساساً از تمام آن تلاش ها استقبال میکند که به منظور حل واقعی معضل جاری در کشور صورت میگیرد.". طالبان همچنان گفته اند که رهبری آنان طی ۱۷ سال گذشته در پیام های خود همیشه سران تنظیم های سابق جهادی را با احترام مخاطب قرار داده و از آنان خواسته که "در صف مقدس جهاد" بایستند.

اعلامیه می افزاید که طالبان همگی را، خواه شخصیت های جهادی باشد یا کس دیگری، دعوت میدهند تا "به خاطر تفاهم" با دفتر سیاسی آنان دیدار کنند و نظریات خود را "در مورد خاتمه دادن اشغال خارجی، حاکمیت نظام اسلامی، و راه های تأمین صلح" شریک سازند.

واکنش محمد اسماعیل خان

ساعاتی پس از آن که طالبان اعلامیۀ شان را نشر کردند، محمد اسماعیل خان، والی پیشین هرات، در مصاحبه با تلویزیون آشنا صدای امریکا گفت که هنوز خیلی زود است که از قدم بعدی در بارۀ مذاکره با طالبان صحبت شود.

محمد اسماعیل خان گفت "بسیار زود است که تصمیم بگیریم چه انجام بدهیم. با برادران مشوره میکنیم و سپس انشأالله تصمیمی میگیریم". این فرماندۀ سابق جهادی افزود که طالبان حتی در زمان اسارت اش در قندهار، با او محترمانه رفتار داشتند و حتی کلمۀ نامناسبی در برابرش استعمال نکردند.

محمد اسماعیل خان ضمناً حکومت وحدت ملی را غیرقانونی خواند و افزود که "خود حکومت تحمیلی بوده، در قانون اساسی حکومت وحدت ملی نداریم، و این حکومت واقعاً نامشروع است."

مصاحبۀ کامل صدای امریکا با آقای اسماعیل خان را اینجا تماشا کنید:

XS
SM
MD
LG