لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان وارد شهر کندز شدند


طالبان مسلح حوالی ساعت سه بامداد از اطراف شهر کندز حملات شان را به سمت شهر آغاز کردند

طالبان مسلح پس از چندین ساعت درگیری با نیروهای افغان وارد شهر کندز شده و اکنون از سمت چوک مرکزی شهر به سوی مقر ولایت پیشروی دارند.

معصوم خان، آمر امنیت کندز به صدای امریکا گفت که ساحات عمدۀ شهر به شمول مقام ولایت، قوماندانی امنیه، ریاست امنیت، بالاحصار و سایر بخش‌های مهم به کلی تحت کنترول نیروهای دولتی بوده و مقاومت برای عقب راندن طالبان ادامه دارد.

میرویس سکرتر والی کندز به صدای امریکا گفت که والی و چند تن دیگر از مسوولان ولایت کندز سرگرم نبرد با طالبان در یک ساحۀ مرکزی شهر است. او افزود که بخش‌های شرقی شهر که مقر ولایت در آن قرار دارد، در تصرف نیروهای امنیتی و دفاعی افغان است.

اسدالله عمرخیل والی کندز چند ساعت پیش در یک کنفرانس خبری به مردم اطمینان داده بود که حملات طالبان دفع شده است.

آنچه پیش از این گزارش داده شده بود:

طالبان حوالی ساعت سه بامداد امروز از چهار سمت حملات تهاجمی را بر مرکز شهر کندز آغاز کردند.

به گفتۀ شاهدان عینی نیز غیر از قسمت‌های شرقی شهر، متباقی بخش‌ها در تصرف طالبان است.

یک باشندۀ ساحۀ سه‌درک شهر کندز به صدای امریکا گفت، در محلۀ آنان طالبان بر بام بلندمنزل‌ها رفته و از آنجا بر نیروهای امنیتی گلوله‌باری می‌کنند.

طالبان در کوچه‌ها منازل مسکونی مردم در ساحۀ خاکنی واقع در غرب شهر کندز، نیز جابه‌جا شده اند.

یک باشندۀ خاکنی گفت زمانی که آنان بامداد برای نماز برخواستند، افراد مسلح شبیه طالبان در کوچه‌ها دیده می‌شدند.

سید محمود دانش سخنگوی والی کندز به صدای امریکا گفت، طالبان از چهار سمت شهر کندز حملات شان را آغاز کرده بودند؛ اما در ساحۀ کوته‌گرد که حوزۀ سوم پولیس را محاصره کرده بودند؛ اکنون این محاصره از سوی نظامیان افغان شکسته است.

او گفت، طالبان در داخل منازل مسکونی مردم جا گرفته اند و نظامیان افغان به دلیل این که جلو تلفات افراد ملکی گرفته شود، حملات هوایی را انجام نمی‌دهند. اما برخی باشندگان شهر کندز می‌گوید که صبح امروز در غرب شهر کندز صدای بمباری شنیده می‌شد.

وزارت داخله با تأیید حملات طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در برخی مناطق جنگ ادامه دارد؛ ولی حملات گستردۀ طالبان عقب زده شد.

بر اساس خبرنامه، در این نبرد، تا کنون یک پولیس کشته و چهار پولیس دیگر زخمی شده اند؛ اما هنوز در مورد شمار کشته‌ها و زخمیان طالبان معلوماتی در دست نیست.

در فضای شهر کندز صدای شلیک اسلحه سبک و سنگین و صدای هلیکوپتر شنیده می‌شود. هیچ کسی از منازل خود بیرون نمی‌روند و شهروندان از طریق تیلفون با هم در ارتباط اند و وضعیت را می‌پرسند.

از سوی دیگر طالبان در اعلامیه‌ای که از سوی ذبیح‌الله مجاهد از سخنگویان این گروه به رسانه‌ها فرستاده شده، گفته است که در موج تازۀ درگیری‌ها در کندز، جنگجویان این گروه از استقامت بندر کابل، بندر امام صاحب، بندر خان‌آباد و باغ شرکت حملات شان را آغاز کرده اند.

طالبان ادعا کرده اند که در این درگیری‌ها تا کنون جنگجویان این گروه توانسته که چهار پوسته را در منطقۀ نوآباد تصرف کرده اند.

هم‌چنان گروه طالبان ادعا کرده است که جنگجویان این گروه در مناطق سه‌ درک، پختی میدان و چمن سپین‌زر رسیده اند. طالبان در مورد تلفات طرفین درگیری چیزی نگفته اند.

سقوط ولسوالی ناوۀ هلمند

قاری‌ یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان با فرستادن اعلامیه‌ای به رسانه‌ها، ادعا کرده است که ولسوالی ناوۀ هلمند به کنترول این گروه درآمده است.

سخنگوی طالبان گفته است که نخست عملیات این گروه با حملۀ یک مهاجم انتحاری آغاز گردید و سپس جنگجویان طالب به پوسته‌های اطراف مرکز ولسوالی حمله کردند که در نتیجه نظامیان افغان را از این ولسوالی بیرون راندند.

مقامات امنیتی هلمند در مورد سقوط ولسوالی ناوه هنوز به رسانه‌ها چیزی نگفته اند؛ اما عبدالودود پوپل یک نمایندۀ مردم هلمند در ولسی جرگه به صدای امریکا گفت، جنگجویان طالب پس از نبرد شدید، صبح امروز ولسوالی ناوه را تصرف کردند.

آقای پوپل گفت، احمدشاه سالم قوماندان امنیه ناوه نیز در این درگیری‌ها کشته شده است.

XS
SM
MD
LG