لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان در روزهای عید آتش‌بس اعلام کردند


گروه طالبان ناوقت یکشنبه نهم می (۱۹ ثور) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در سه روز عید به خاطر ایجاد "فضای امن و اعتماد" آتش بس‌ می‌کند.

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر این اعلامیه را در پیام‌های پیهم تویتر به زبان‌های دری، پشتو، انگلیسی و عربی در تویتر نشر کرده است.

در این اعلامیه به جنگجویان طالبان دستور داده شده است تا از روز اول تا روز سوم عید سعید فطر" در سرتاسر افغانستان هرگونه عملیات تعرضی شان را متوقف کنند.

همچنین به جنگجویان طالبان هدایت داده شده است که اگر در سه روز عید هدف حمله یا تعرض قرار گیرند، از خود و ساحات زیر ادارۀ شان با "جدیت نگهداری و دفاع" کنند.

چند سال پیش نیز دولت افغانستان و گروه طالبان در روزهای عید آتش بس کردند و شمار زیاد جنگجویان طالبان بدون هراس به شهرها و ساحات زیر ادارۀ دولت رفت و آمد کردند.

اما گروه طالبان اینبار به جنگجویان خود دستور داده است که در روزهای آتش بس به ساحات زیر ادارۀ دولت نرفته و نیز به افراد وابسته به دولت اجازۀ ورود به ساحات زیر ادارۀ طالبان داده نشود.

اعلام آتش بس از سوی طالبان در حالی صورت می‌گیرد که حملات آن گروه در هفته‌های اخیر شدت کسب کرده و هم اکنون نبرد شدید میان طالبان و نیروهای دولتی افغانستان در چندین ولایت جریان دارد.

تا کنون حکومت افغانستان در مورد اعلامیۀ طالبان مبنی بر آتش بس در روزهای عید واکنش نشان نداده است، اما حکومت افغانستان همواره گفته است که فراخوان آتش بس را لبیک می‌گوید.

XS
SM
MD
LG