لینک های دسترسی

Breaking News

تلفات نیروهای افغان در زابل و پکتیکا


حملات گسترده طالبان مسلح بر یک قرارگاه نیروهای افغان در ولایت زابل و بر ولسوالی خوشامند ولایت پکتیکا، منجر به تلفات شدید برای دو طرف درگیر شده است.

مقام‌های ولایت زابل گفته اند که شب گذشته (۲۰ میزان)، طالبان مسلح بر یک قرارگاه نیروهای افغان در منطقه "دب کوتل" واقع در میان شهر کلات مرکز زابل و ولسوالی شینکی این ولایت حمله کرده اند که در نتیجه آن، ۱۶ سرباز اردو و دو پولیس محلی کشته شدند.

یک مقام امنیتی ولایت زابل به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که این حمله طالبان منجر به مسدود شدن مسیر ارتباطی ولسوالی شینکی و شهر کلات نیز شده بود و پس از رسیدن سربازان بیشتر، راه دوباره باز گردید.

منبع افزود که طالبان مسلح وسایط و اسلحه نیروهای افغان را نیز از این قرارگاه با خود برده اند.

سمونوال غلام جیلانی فراهی، آمر امنیت ولایت زابل به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در حال حاضر، مسیر کلات – شینکی باز شده و امنیت آن نیز از سوی نیروهای افغان تأمین شده است.

اما آقای فراهی در مورد رویداد شب گذشته گفت که هنوز در این مورد جزئیات ندارند.

از سوی دیگر، تورن محمد صادق عیسی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۵ اتل در جنوب افغانستان گفت که در حمله هوایی نیروهای افغان و مأموریت حمایت قاطع در ولسوالی شینکی ولایت زابل، ۱۵ طالب مسلح کشته و ۱۲ تن آنان مجروح شده اند.

آقای عیسی افزود که اجساد طالبان کشته شده هنوز در منطقه است.

ولسوالی شینکی از ولسوالی‌های دور دست ولایت زابل، نزدیک به خط دیورند است که ولسوالی‌های آتغر و نوبهار را با شهر کلات، مرکز زابل وصل می‌کند.

طالبان مسلح تا اکنون در مورد این دو رویداد، چیزی نگفته اند.

ادعای طالبان مبنی بر تصرف ولسوالی خوشامند پکتیکا

طالبان مسلح ادعا کرده اند که ولسوالی خوشامند ولایت پکتیکا را تصرف کرده اند؛ اما مقام‌های ولایت پکتیکا تأکید می‌کنند که حمله طالبان بر ولسوالی خوشامند این ولایت به عقب رانده شده و در جریان حملات هوایی نیروهای افغان، تلفات گسترده نیز به طالبان وارد شده است.

شاه محمد آرین، سخنگوی قومندانی امنیه پکتیکا گفت که حوالی ساعت ۱:۳۰ نیمه شب (۲۱ میزان) طالبان مسلح بر ولسوالی خوشامند حمله کردند؛ اما با مقاومت نیروهای امنیتی افغان و حملات هوایی نیروهای امریکایی مواجه شدند.

آقای آرین افزود که در نتیجه این درگیری، به طالبان مسلح و نیروهای افغان تلفات رسیده؛ اما این مقام ولایتی، آمار مشخص ارائه نکرد.

اما یک مقام امنیتی به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در حملات هوایی و زمینی نیروهای افغان، ۸۳ طالب مسلح کشته شده و تعدادی از آنان مجروح شده اند.

این منبع افزود که هنوز اجساد نزدیک به ۵۰ طالب مسلح در جاده‌های ولسوالی خوشامند است.

به گفته این منبع، در حمله طالبان به ولسوالی خوشامند، چهار پولیس ملی کشته و سه تن آنان مجروح شده اند.

طالبان مسلح با ارسال پیامی به رسانه‌ها ادعا کرده اند که ولسوالی خوشامند ولایت پکتیکا را به گونۀ "کامل" تصرف کرده اند؛ اما جزئیات بیشتر در این مورد نداده اند.

XS
SM
MD
LG