لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: طالبان ویرانکاراند، از پروژه‌های انکشافی پاسبانی نمی‌کنند


طالبان در گذشته به شمار زیاد پروژه های انکشافی حمله کرده اند

طالبان افغان با نشر یک اعلامیۀ بی پیشینه گفته اند که نه تنها از تطبیق پروژه های انکشافی در افغانستان حمایت می‌کنند بلکه امنیت این پروژه ها را نیز تامین می‌کنند.

اعلامیۀ طالبان پروژه های انکشافی را به سود ملت و انکشاف کشور را مایۀ رفاه مردم خوانده و نیز به جنگجویان آن گروه دستور داده است که از حمله به چنین پروژه ها پرهیز کنند.

گروه طالبان درست یک روز پس از افتتاح خط آهن میان ترکمنستان و افغانستان این اعلامیه را نشر کرده است.

در اعلامیۀ طالبان به گونۀ ویژه از پروژه های تاپی، کاسا ۱۰۰۰، مس عینک، انکشاف راه های مواصلاتی، خط آهن، پروژه های تمدید برق و بند های آبی یاد آوری شده است.

به استثنای پروژۀ استخراج مس عینک لوگر، دیگر پروژه هایی که طالبان از آن یاد کرده اند در دوسال گذشته افتتاح شده و از بزرگترین پروژه ها در سطح منطقه می باشد که از برخی آنان به ویژه پروژه ها تمدید برق، پاکستان نیز مستفید می شود.

واکنش حکومت

حکومت افغانستان پابندی طالبان را به آنچه در این اعلامیه گفته شده است به دیدۀ شک نگریسته و به گفتۀ مقام‌های افغان، طالبان در چند ماه اخیر در ۱۱ ولایت "اعمال تروریستی" را انجام داده اند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت "منتظر هستیم که طالبان در عمل از خود نشان دهند و ثابت کنند که تاسیسات عام المنفعه را اسیب نمی رسانند. طالبان تاکنون بیشترین اسیب را به تاسیسات عام المنفعه وارد کردند".

این اقدام طالبان بی پیشینه است، زیرا آن گروه در گذشته به پروژه های عام المنفعه به شمول مکتب‌ها، پروژه های راه سازی وغیره حمله کرده اند.

حکومت افغانستان گفت که پس از کنفرانس بروکسل، طالبان در جریان دو ماه بیش از دو میلیارد دالر به پروژه های عام المنفعه خسارت وارد کرده اند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG