لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان آغاز مذاکرات صلح را در چین رد کردند


طالبان در چند هفتۀ گذشته، حملات خود را در افغانستان شدت بخشیده اند

گروه طالبان گزارش هایی را رد کرد که گویا نمایندگان آن گروه و اعضای ارشد شورای عالی صلح افغانستان، هفتۀ گذشته برای دو روز - ۱۹ و ۲۰ می - در شهر ارومچی چین با هم در مورد صلح مذاکره کرده اند.

ذبیح الله مجاهد که خود را سخنگوی طالبان می خواند با ارسال ایمیل به رسانه ها گفته است که طالبان این "شایعات" را به شدت رد می کنند.

نشریۀ وال ستریت ژورنال گزارش داد که این نشست به ابتکار بیجینگ برگزار شده و سازمان استخباراتی پاکستان آن را تسهیل کرده بود.

در گزارش آمده است که مقام های چینی و ادارۀ استخبارات پاکستان نیز در این مذاکرات حضور داشتند، اما بیجینگ و اسلام آباد تا کنون در این مورد ابراز نظری نکرده اند.

وال ستریت ژورنال گزارش داده بود که محمد معصوم ستانکزی، سرپرست کنونی وزارت دفاع ملی افغانستان و رئیس پیشین دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان در این مذاکرات حضور داشت.

پروسۀ استانبول

در همین حال مقام های عالی رتبۀ افغانستان به ریاست حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت خارجۀ افغانستان و نمایندگان چندین کشور منطقه روز دو شنبه در اسلام آباد در نشست قلب آسیا شرکت کردند.

وزارت خارجۀ پاکستان با نشر بیانیه یی گفته است که نمایندگان ۱۲ کشور شرکت کننده، ۱۶ کشور حامی پروسۀ استانبول و ۱۲ سازمان منطقه یی و بین المللی برای شرکت در این نشست دعوت شده اند.

پروسۀ استانبول در نومبر ۲۰۱۱ آغاز شد و هدف آن تقویت همکاریها به هدف تامین و ترویج صلح و ثبات در سرتاسر منطقه می باشد.

پاکستان، طالبان افغان را ترغیب کرده است که عملیات بهاری شان را در افغانستان متوقف ساخته و به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان بپیوندند. اما طالبان با نادیده گرفتن این فراخوان، حملات شان را از اواخر ماه اپریل به اینسو شدت بخشیده اند.

XS
SM
MD
LG