لینک های دسترسی

نصف محصول برق بندکجکی به جیب طالبان می رود


فابریکه تولید برق کجکی درحال حاضر با فعالیت دو توربین ۳۲ میگاوت برق تولید می کند. دوازده میگاوات برق تولیدی بند کجکی به شهر کندهار منتقل می شود.

چهار میگاوات برق بند کجکی در شهر لشکرگاه و ۱۶ میگاوات در ولسوالی های کجکی، سنگین، موسی قلعه و زمینداور ولایت هلمند به مصرف می رسد.

مسوولین این فابریکه می گویند که محصول برق این ولسوالی ها را طالبان مسلح جمع می نماید.

به اساس آمار، ولایت کندهار در حال حاضر، ۶۰ میگاوات انرژی نیاز دارد ولی صرف ۲۲ میگاوات در آن به مصرف می رسد که 12میگاوات از بند کجکی و ۱۰ آن از ماشین های دیزلی تمویل می گردد.

مسوولین بارها از نصف توربین سوم در بند کجکی و ترمیم آن شبکه به مصرف ۴۷۱ میلیون دالر ایالات متحده امریکا خبرداده اند، ولی ساکنان کندهار به وعده های آنان به دیده شک می نگرد به گفته آنان اداره ای که برای انتقال برق از یک شهر به شهر دیگر به مخالفین خود باج می دهد انها هر گز قادر به عملی ساختن هم چون پروژه ها نخواهد بود.

باشنده کندهار:

"حتی آنها چنان وعده های بزرگ دروغ را به مردم داده اند که دوه ماه بعد مشکل برق حل می گردد ولی باگذشت ده سال این دوماه نرسید. من نمیدانم که کدام دو ماه را می گوید و به نظر می رسد که آنان توان تامین نیازمندی های مردم نیستند."
دیگر باشنده کندهار:
"درهمین ماه رامضان وعده داندند که برق ۲۴ ساعته را مهیا می سازیم ولی ما امید رساندن پنج ساعت برق را از آنان نداریم زیرا که آنها نه از زورمندان و نه هم از طالبان پول برق خود را گرفته می تواند."

مسوولان شرکت برشنا ولایت کندهار نیز این را می پذیرند که از نصف محصول تولید انرژی کجکی را طالبان استفاده می نماید.

مسوولین شرکت برشنای کندهار می گویند در مقابل طالبان از لین و دیگر اسباب برق کجکی محافظت می نماید.انجنیر سید رسول، ريیس شرکت بریشنا کندهاراست.

سید رسول می گوید: "محصول انرژی برق درساحات که تحت حاکمیت آنها است آنان جمع می نماید آنها هم افراد خودمان است و انرژی هم به مردم خودمان می رسد و در ساحاتی که لین برق عبور نموده است نمی گذارد که برای آن مشکل ایجاد گردد."

آگاهان امور نیز مسوولان اداره محلی را به بی توجهی نسبت به مهیا ساختن سهولت برق متهم می سازد. آنان می گویند اداره کندهار این کار را مسوولیت خود نمی داند.

محمود کرزی، آگاه امور سیاسی و اقتصادی در کندهار می گوید: "متاسفانه حکومت امروزی کندهار از هیچ چیزی خبر نداد ونه هم علاقه دارد که مشکل برق کندهار را حل نماید آنها چنان وانمود می سازد که این مسایل هیچ به آنها ربطی ندارد"

این درحالی است که ادارات دولتی کندهار و شماری از زورمندان این ولایت نیز از ده سال به این طرف، تعرفه مصرف برق شان را تحویل ننموده است.
XS
SM
MD
LG