لینک های دسترسی

Breaking News

جنگجویان تسلیم شدۀ طالبان: علاقمندی با جنگ کمتر شده است


عکس: آرشیف

تعداد از جنگجویان سابق گروۀ طالبان میگویند که پس از آغاز مذاکرات میان نمایندگان ایالات متحده و طالبان، روحیه جنگجویان این گروه در جبهات متزلزل شده است و بیشتر برای پیوستن به صلح علاقمند شده اند.

یک گروۀ ۱۷ نفری طالبان و هفت جنگجوی گروۀ دولت اسلامی یا داعش که امروز(۱۹جون) به ادارۀ امنیت ملی ننگرهار تسلیم شدند، در صحبت با خبرنگاران گفتند که جنگجویان طالب در جسجتوی راۀ اند تا پس از تسلیم ‌شدن مصؤنیت شان را تضمین کند.

کمین، یک از عضو تسلیم شدۀ گروۀ طالبان به صدای امریکا گفت "ما به روند صلح تسلیم شدیم، باید به ما کارت ساخته شود، ما آزاد گردیم، روند صلح بالای وضعیت جنگ خیلی تاثیر کرده، علاقمندی با جنگ کمتر شده است".

ولی این جنجگوی سابق طالبان اضافه کرده که "مطمئین نیستیم که اگر تسلیم شویم، زندگی ما چطور به پیش میرود؟ ما تهدید به مرگ میشوم و زمینه کار به ما باید فراهم شود".

شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار، نیز کاهش تحرکات جنگجویان طالب را تائید کرده و گفته است "اگر بگویم که به اینها ما برنامه های ویژه روی دست داشته باشیم این یک رشوت سیاسی است، اما تهدید نسبت به گذشته‌ها خیلی کمرنگ شده و میتوانند مانند سایر افغان‌ها در شهر و ولسوالی‌ها زندگی کنند".

براساس آمار ریاست امنیت ملی ننگرهار، از سال گذشته میلادی تا اکنون ۴۰۰ جنگجوی طالب و ۱۵۰ جنگجوی داعش خود را به حکومت تسلیم کرده اند.

XS
SM
MD
LG