لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان حامیان و اعضای ادعاشدۀ داعش را 'اعدام صحرایی و ناپدید' کرده ‌اند – گزارش


دیدبان حقوق بشر می‌گوید که افراد طالبان اعضا و حامیان شاخۀ خراسان دولت اسلامی (داعش) را در شرق افغانستان به گونۀ صحرایی اعدام و به زور ناپدید کرده اند.

این سازمان امروز پنجشنبه هفتم جولای (۱۶ سرطان) با نشر گزارشی گفت که از زمان مسلط شدن طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشتۀ میلادی، ساکنان ولایت‌های ننگرهار و کنر اجساد بیش از ۱۰۰ مرد را که در کانال‌ها و محلات دیگر انداخته شده بودند، کشف کرده اند.

دیدبان حقوق بشر، عملیات جستجوی طالبان را علیه ساکنانی که به پناه دادن یا حمایت از داعش متهم شده، ظالمانه توصیف کرده و گفته است که افراد طالبان در جریان این عملیات، ساکنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و مردانی را که به عضویت داعش خراسان متهم می‌کنند، بدون طی "مراحل قانونی یا افشای محل نگهداری آنان به خانواده‌های شان" بازداشت کرده‌ اند.

پتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیایی دیدبان حقوق بشر گفته است: "ما یک کانال تخلیه شده در ننگرهار را بررسی کردیم که در آن بین اگست ۲۰۲۱ تا اپریل ۲۰۲۲ بیش از ۱۰۰ جسد رها شده‌ بود. به نظر می‌رسد که مقامات طالبان به نیروهای خود اختیار تام داده ‌اند تا افرادی را که ادعا می‌شود جنگجو استند، بازداشت کنند، ناپدید کنند و یا بکشند".

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان پس از نشر این گزارش در واکنش به آن در یک پیام تویتر نگاشته است: "شایعات پخش شده در ارتباط کشف شدن یک صد اجساد در ننگرهار و‌ ولایات دیگر حقیقت ندارد. مسوولین محلی امارت اسلامی در این مورد تحقیقات را انجام دادند که یک جسد هم در کدام جای دریافت نشده است. پروپاگندهای که از آدرس بعض موسسات جهانی در رابطه پخش می شود قابل تاسف می باشد."

این گزارش بر اساس همکاری یک سازمان محلی – که به دلایل امنیتی نامش افشا نشده – تهیه شده است. در تهیۀ این گزارش با ۴۲ نفر به گونۀ حضوری در ننگرهار و کنر و ۲۱ نفر نیز از طریق تلیفون مصاحبه شده است.

گزارش گفته است که در نوامبر سال گذشته، اجساد ۵۴ مرد که بقایای بسیاری از آن‌ها در مراحل پیشرفتۀ تجزیه قرار داشتند، پیدا شده است.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید: "اجساد شواهدی از شکنجه و اعدام‌های وحشیانه را نشان می‌داد، برخی از آن‌ها دست و پا نداشتند، طناب‌هایی به گردن ‌شان زده شده ‌بود، یا گلو و سرشان بریده شده‌ بود."

این در حالی است که کارمندان صحی در ننگرهار از ثبت ۱۱۸ جسد خبر داده اند که از ماه اگست تا دسمبر سال گذشتۀ میلادی در نقاط مختلف این ولایت پیدا شدند.

دیدبان حقوق بشر در این گزارش از گسترش آنچه "جنایت افراد طالبان علیه افراد داعش" در شرق افغانستان تایید کرده و گفته است که قوانین بین‌المللی بشردوستانه و قوانین جنگ در درگیری میان طالبان و شاخۀ خراسان داعش لازم‌الاجرا است.

این سازمان تاکید کرده است که باید با زندانیان رفتار انسانی صورت بگیرد و بازداشت‌های خودسرانه، اعدام‌های صحرایی و هرگونه بدرفتاری ممنوع است. همچنان در گزارش دیدبان حقوق بشر گفته شده است که ناپدید کردن اجباری و یا کشتن متهمان – حتی کسانی که به دلیل جنایات جنگی تحت پیگرد قانونی قرار داشته باشند – ممنوع است.

خانم گاسمن گفته است: "جنایات متعدد داعش خراسان پاسخ مخوف طالبان را توجیه نمی‌کند و نیز نیروهای طالبان به تکرار اعدام‌های صحرایی و سایر جنایات جنگی را علیه افرادی که در بازداشت به سر می‌بردند، انجام داده و هنوز مسوولان آنان را مورد بازخواست قرار نداده اند".

دیدبان حقوق بشر گفته است که هرگاه اعضای مظنون شاخۀ خراسان داعش بازداشت می‌شوند، باید فوراً در محکمه آورده شوند و برای شان موارد اتهام تفهیم شود، به اقارب و وکیل مدافع دسترسی داشته باشند و مطابق معیارهای بین‌المللی قضایی تحت پیگرد قانونی قرار بگیرند.

این گزارش در حالی نشر می‌شود که شب گذشته کابل گواه حملۀ طالبان بر داعش بود. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در صفحهٔ تویترش نگاشته است که "در منطقه ۳۱۵ فامیلی شهر کابل عملیات علیه مخفیگاه خوارج با کشته شدن دو تن و گرفتاری چهار تن پایان یافت."

پیش از این نیز، طالبان از راه‌اندازی عملیات‌های تصفیوی در شماری از ولایات افغانستان، به شمول کابل علیه گروه‌های مسلح مخالف حکومت این گروه، به شمول گروه تروریستی داعش خبر داده بودند.

XS
SM
MD
LG