لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان در غزنی کودکان و زنان را سر بریده اند


Ghazni Minarte

مقامهای محلی ولایت غزنی می گویند که درگیری شدید از یک هفته در ولسوالی اجرستان غزنی جریان دارد و مخالفان مسلح خانه های مربوط به پولیس محلی این ولسوالی را به آتش کشیده است.

محمد علی احمدی، معاون والی غزنی با تأیید این خبر به رادیو آشنا صدای امریکا گفت " طالبان شب گذشته در قریه های محمد خیل، عزت خیل، و ازرکی، سرهای دوازده تا ١٥ نفر را که شامل زنان و اطفال می شود بریده اند".

آقای احمدی افزود که مخالفان مسلح از مناطق ناامن ولایات مختلف کشور، بر ولسوالی اجرستان هجوم آورده و قصد گرفتن این ولسوالی را دارند".

اسد الله انصافی، آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت غزنی می گوید که طالبان بعد سر بریدن حدود ١٢ فرد ملکی اجساد آنانرا نیز به آتش کشیده اند.

Nawur Ghazni Road, Afghanistan
Nawur Ghazni Road, Afghanistan

آقای انصافی در تماس تلیفونی به صدای امریکا، خارج شدن این ولسوالی را ازکنترول دولت بی اساس خوانده افزود که درگیری بین مخالفان دولت و نیروهای امنیتی به شدت دراین ولسوالی جریان دارد و تنها یک پوسته در قریه محمد خیل از دست نیروهای امنیتی افغان سقوط کرده است".

این مقامها می گویند که اگر نیروهای کمک هوایی از مرکز فرستاده نشود ممکن نیروهای امنیتی غزنی در مقابل مخالفان به شکست مواجه شوند.

باشندگان محلی در غزنی به صدای امریکا تعداد کشته شده گان را بیش از صد نفر ذکر نموده اند، اما مقامات محلی این رقم را رد میکنند.

محمد عزیز غزنوی، یکی از باشندگان مرکز ولسوالی اجرستان در تماس با صدای امریکا گفت " طالبان بیش ازصد نفر را با خود برده و ١٥ زن و ریش سفید را سر بریده اند".

باشندگان این ولسوالی می گویند که طالبان نزدیک به ٣٠٠ خانه مسکونی، کشت و زراعت مردم و حتی خرمن های گندم باشندگان این ولسوالی را به آتش کشیده است.

ازسوی هم مقامهای محلی این ولایت از حضور افراد وابسته به گروه داعش بین این مخالفان خبر می دهند.

محمد علی احمدی معاون والی غزنی در این باره می گوید " بخشی از نیروهایکه تحت عنوان داعش در این ولایت جنگ میجنگند، خود را به ساحه جنگ در این ولسوالی رسانیده اند".

نظیف الله سلطانی، سخنگوی لوای سوم اردوی ملی در این ولایت نیز می گوید که بیرق های سیاه رنگ مربوط به گروه داعش در بالای شماری از تپه های این ولایت نصب شده است.

اما او می گوید که تا کنون راپور موثق از بخش های استخبارات و کشف شان دراین مورد دریافت نکرده است که آیا این خبر ها واقعیت دارد و یا خیر.

مقامهای محلی ازکشته شدن ١٦ تن از مخالفین دولت نیز در این درگیری خبر می دهند.

این مقامها می گویند که مخالفان دولت از ولسوالی های کجران ولایت دایکندی، پکتیا، زابل، میدان وردک و پروان به این ولسوالی نیرو فرستاده است تا ولسوالی اجرستان غزنی را از تصرف دولت خارج سازند.

مسئولان محلی از تلفات نیروهای امنیتی افغان دراین درگیری چیزی نگفتند.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG