لینک های دسترسی

Breaking News

مخدرات؛ منبع درآمد یک میلیارد دالری طالبان


مقام‌های افغان گفته‌اند که گروه طالبان تا حدود یک میلیارد دالر از تجارت مواد مخدر در افغانستان درآمد دارند.

وزارت داخله افغانستان گفته است که طالبان بخشی از این پول را برای خرید سلاح و استعمال آن علیه مردم افغانستان مصرف می‌کنند.

سازمان ملل متحد هفتهٔ گذشته با پخش گزارشی،‌ گفته است که طالبان در کشت و تولید مواد مخدر سهم بزرگی دارند و از قاچاق مواد مخدر، امکانات جنگی شان را فراهم می‌سازند.

محمد هاشم اورتاق، معین مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله افغانستان می‌گوید که گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان به شمول طالبان، با ناامن ساختن ولایت‌ها، در تلاش افزایش کشت و قاچاق مواد مخدر استند.

آقای اورتاق به صدای امریکا گفت که در عملیات قوای افغان برای تخریب تاسیسات و لابراتوارهای مخدرات، واسکت های انتحاری کشف و ضبط شده است که دخیل بودن گروه های مسلح مخالف، مافیای مواد مخدر، قاچاقبران داخلی و خارجی و افراد مسلح غیرمسوول را در تجارت مخدرات ثابت می‌کند.

وزارت داخله هم‌چنان می‌گوید که تنها سال گذشته ۷۵ کارخانه و لابراتوار مواد مخدر در ولایت‌های ناامن کشف و نابود شدند که به ارزش یک میلیارد دالر به مافیای مواد مخدر خسارت وارد شد.

در همین حال بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، گروه طالبان بخشی از مواد مخدر را در داخل افغانستان توزیع می‌کنند و بخش دیگر آنرا با همکاری مافیای بین‌المللی به خارج از مرزهای افغانستان قاچاق می‌کنند.

در گزارش ملل متحد هم‌چنان آمده است که اخیراً طالبان گروهی را بنام "مقررات" ایجاد کرده و آن گروه را مسوول قاچاق مواد مخدر در مرزهای افغانستان گماشته اند.

XS
SM
MD
LG