لینک های دسترسی

Breaking News

باجگیری طالبان از موتر های ترانزیتی در غرب افغانستان


مسوولان امنیتی در ولایت فراه نیز با تایید این موضوع می‌گویند، طالبان به منظور خرید سلاح و تقویت جبهات جنگ از موترهای ترانزیتی پول باج گیری می‌گیرند.

گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای در ولایت‌های فراه و نیمروز گفته اند که پس از این از موترهای ترانزیتی در این ولایت‌ها "محصول گمرکی" خواهد گرفت.

آنان هشدار داده اند که اگر فیصدی بلندی از عواید گمرک این ولایت‌ها به این گروه داده نشود، مانع عبور و مرور موترهای باربری و ترانزیتی در مسیر این ولایت‌ها خواهند شد.

افراد طالبان همچنان از ایجاد یک "گمرک" در ولسوالی دلارام ولایت نیمروز خبر داده اند.

اما خواجه جیلانی ابوبکر، فرمانده امنیه ولایت نیمروز، گفت که قوای افغان به هیچ وجه به مخالفین مسلح دولت اجازه نخواهند داد تا از شهروندان اخاذی کنند.

آقای ابوبکر افزود که "چندین مرتبه دیگر هم به خاطر باجگیری، چور و چپاول در مسیر راه ولسوالی خاشرود و دلارام اقدام کردند. ما هرگونه عمل وحشیانه که آنها در آن مناطق اجرا کنند، اقدام نظامی در مقابل شان انجام می‌دهیم."

همزمان مسؤولان امنیتی ولایت فراه نیز تایید کرده اند، گروه طالبان در این ولایت غربی روزانه از موترهای باربری و ترانزیتی هزاران افغانی پول باجگیری می کنند.

یک لاری ترانزیتی در غرب افغانستان
یک لاری ترانزیتی در غرب افغانستان

گل بهار مجاهد، آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت فراه، گفته است که طالبان از طریق جمع‌آوری این گونه مالیات، سلاح خریداری می کنند و در جبهات جنگ در برابر قوای افغان صف‌آرایی می‌کنند.

به گفتۀ آقای مجاهد برخی از افراد وابسته به گروه طالبان از طریق باجگیری از موتر های ترانزیتی، قادر شده اند تا سلاح مجهز با "دستگاه شب بین و لیزری" خریداری کنند و فعالیت های مسلحانۀ شان را ادامه دهند.

باجگیری از سوی گروه طالبان واکنش فعالان جامعۀ مدنی در غرب افغانستان را نیز در قبال داشته است.

عبدالقدوس خطیبی، یکی از این فعالان هشدار داد که اگر حکومت مانع باجگیری گروه طالبان در در حوزه غرب نشود، احتمال دارد که آنها دامنه فعالیت هایشان را به سایر ولایات غربی نیز گسترش دهند.

آقای خطیبی در مورد گفت "{طالبان} می‌توانند از طریق گرفتن این پول، مصارفی را که نیاز دارند به دست آورند و دوم قدرت و قوت خود را برای مردم نشان دهند و سوم ضعف حکومت را در عرصه‌های امنیتی نمایان سازند."

پیش از این نیز افراد گروه طالبان در ولایت های غربی افغانستان با صدور برگه‌هایی، از تحت نام "عُشر و زکات" باجگیری می کرد و حتی در چند مورد خواهان اخذ پول برق نیز شده بود.

XS
SM
MD
LG