لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان از امریکا می‌خواهند موضوع رهایی زندانیان را حل کند 


گروه طالبان گفته است که حکومت افغانستان روند رهایی زندانیان را به تعویق می اندازند و اکنون این گروه از امریکایی‌ها خواهند خواست تا موضوع رهایی زندانیان را حل کند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه امروز هفتم اپریل (۱۹ حمل) به صدای امریکا گفت که ملاقات تیم تخنیکی طالبان با حکومت افغانستان غیر موثر بوده و آنرا توقف داده اند.

اما حکومت افغانستان گفته است که طالبان بهانه‌جویی می‌کنند و خواستار رهایی ۱۵ تن از قوماندان ارشد این گروه اند؛ افرادی که احتمالاً در حملات بزرگ تروریستی دست داشته اند.

متین بیگ، رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی افغانستان هفتهٔ‌ گذشته گفت که این افراد "عملاً دست شان به خون ملت ما آغشته است. اصرار به رهایی ۱۵ نفر مشخص، ملت از ما جواب می‌خواهد".

سهیل شاهین می‌گوید که این ۱۵ نفر قوماندان ارشد نیستند بلکه افرادی اند که می‌توانند در شناسایی سایر زندانیان کمک کنند.

سهیل شاهین به صدای امریکا گفت که اگر امریکایی ها تعهد شان را عملی نکنند، روند مذاکره با سایر افغان‌ها به پیش نخواهد رفت.

گروه طالبان هفتهٔ‌ گذشته ایالات متحده را نیز به تخطی از توافقنامه دوحه متهم کردند، اما یک سخنگوی نیروهای امریکایی این اتهام را رد کرده گفته که ایالات متحده به این توافقنامه متعهد است.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی حکومت از قید طالبان، در توافقنامۀ صلح امریکا – طالبان آمده است. این توافقنامه به تاریخ ۲۹ فبروری میان زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای مصالحه افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون گروه طالبان در قطر امضا شد.

XS
SM
MD
LG