لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای پیروزی رهبر طالبان در جنگ افغانستان


رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید قربان بر افزایش حملات داخلی بر سربازان خارجی تعهد کرده است.

رهبر طالبان ضمن ارسال پیام تبریکی عید به مسلمانان، از پیروزی جنگجویان طالب و ناکامی نیرو های افغان و ائتلاف در جنگ به رهبری ایالات متحده در افغانستان سخن گفته است.

ملا محمد عمر، رهبر طالبان روز چهار شنبه در این پیام گفته است که شورشیان طالب، حملات داخلی را بر سربازان افغان و ائتلاف ازدیاد خواهند بخشید. این حملات از آغاز سال روان تا کنون جان 52 سرباز خارجی مستقر در افغانستان را گرفته است.

خالد مجیدیار، پژوهشگر ارشد در امریکن انترپرایز می گوید که ایجاد فضای بی اعتمادی میان سربازان افغان و خارجی که از حملات سبز بر آبی یا حملات داخلی ناشی می شود، رهبر طالبان را وا داشته است تا چنین ادعایی کند و آن را به مثابۀ حربه یی برای پیروزی آن گروه قلمداد کند.

تکرار تاریخ

در این پیام، ملا محمد عمر گفته است که طالبان نه فکر انحصار قدرت و نه تصور جنگ داخلی را دارند بلکه در تلاش اند تا سرنوشت آیندۀ سیاسی افغانستان بدون مداخلۀ خارجی، توسط خود افغان ها تعیین شده و شکل اسلامی و افغانی را داشته باشد. او همچنان گفته است که دشمنان افغانستان باید اندیشۀ تجزیۀ آن کشور را از سر دور کنند.

آقای مجیدیار به این باور است که طالبان یکبار دیگر می خواهند تاریخ اواسط دهۀ نود را در افغانستان تکرار کنند. او اضافه می کند که آن گروه در تلاش است قدرت را در دست گرفته و یکبار دیگر حقوق عامۀ افغانستان به ویژه اقلیت ها را زیر پا کنند.

اما به باور آقای مجیدیار طالبان از آن محبوبیتی برخوردار نیستند که بتوانند از ورای یک روند دموکراتیک و انتخابی، قدرت را در دست گیرند.

مبارزۀ نظامی و سیاسی

پیام رهبر طالبان حاکی از آن است که شورشیان برای تحقق آرمان های خود در کنار مبارزۀ نظامی به تلاش های سیاسی با جناح های دخیل در قضیۀ افغانستان نیز ادامه می دهند.

ملا عمر از گروه های دیدبان و مدافع حقوق بشر خواسته است تا به وضعیت زندانیان طالب که در گوانتانامو، بگرام و سایر زندان ها محبوس اند، عطف توجه کنند.

ملا عمر همچنان از شورشیان خواسته است تا با مردم افغانستان مدارا کرده و تسهیلات را برای شان فراهم سازند و برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان دقت کامل به خرج دهند.

حالانکه بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در شش ماه نخست سال روان میلادی 1145 غیر نظامی افغان در اثر رویداد های جنگی کشته شده و 1954 غیر نظامی دیگر زخم برداشته اند.

در گزارش آمده است که عناصر مخالف حکومت افغانستان مسوول 80 در صد این تلفات است حالانکه مسوولیت ده در صد تلفات غیر نظامیان به نیرو های حکومتی و متحدین آنها نسبت داده شده است.
  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG