لینک های دسترسی

موافقه شورای عالی صلح افغانستان به افتتاح دفتر طالبان در قطر


موافقه شورای عالی صلح افغانستان به افتتاح دفتر طالبان در قطر

شورای عالی صلح گفته است، افغانستان برای کمک به مذاکرات صلح با ایجاد دفتر طالبان در قطر توافق میکند ولی هیچ قدرت خارجی بدون توافق با این نهاد در روند مذاکرات مداخله نخواهد کرد.

این مطلب در حالی بیان میگردد که تلاش ها جهت دریافت یک راه حل برای پایان جنگ 10 ساله تند تر میگردد.

شورای عالی صلح افغانستان طی یک یاداشت به سفارت خانه های خارجی بعد از آن مقرارتی را پیرامون تعامل با طالبان ترتیب داد که نگرانی های کابل در مورد توافق سِری ایالات متحده ، قطر و آلمان روی ایجاد دفتر طالبان در دوهه، افزایش یافت.

اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح موقف این شورا را در قبال مداخلۀ خارجی قاطع خواند.

قاسمیار افزود که با طالبان در صورتی میتواند مذاکره صورت گیرد که آنها به قانون اساسی افغانستان احترام قایل شوند.

یاد داشت شورای عالی صلح گفته است که روند صلح با طالبان باید از حمایت پاکستان برخوردار باشد.
اسماعیل قاسمیار، نیز روی این پیش شرط تأکید کرد.

توافق حکومت افغانستان روی ایجاد نمایندگی طالبان، نظریات مختلف را قبال دارد. ولی قاسم یار میگوید که این توافق فقط برای تامین صلح در افغانستان صورت گرفته است.

یک مقام حکومتی به آژانس خبررسانی رویترز گفته است که حکومت ترجیح میدهد که نمایندگی طالبان در عربستان سعودی و یا هم در ترکیه ایجاد شود.

یگانه پیش شرط شورای عالی صلح نیز ایجاد این دفتر در یک کشور اسلامی است.

مقامات در افغانستان در مورد گزارشاتی نگران اند که ایالات متحده انتقال یک تعداد زندانیان افغان از گونتانامو به دوها را مورد ملاحظه قرار میدهد.

یک مقام دولتی به رویترز گفته است که افغانستان یک کشور مستقل بود و از خود قوانین خاص دارد و انتقال زندانیان به دوها تخطی از قوانین این کشور میباشد.

ایمل فیضی سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان میگوید "ما به روند مصالحه متعهد استیم تجربۀ 10 ساله نشان میدهد که راه حل نظامی نا ممکن است و مذاکره با مخالفین مسلح کلید این مشکل است."

  • 16x9 Image

    محمد هاشم حبیب زاده

    محمد هاشم حبیب زاده از سال ۲۰۰۰میلادی به این سو با رسانه های مختلف منحیث گوینده، گزارشگر، نویسنده، ویراستار و عکاس ایفای وظیفه نموده و اکنون در بخش دری صدای امریکا مصروف کار است.

XS
SM
MD
LG