لینک های دسترسی

کابل یا واشنگتن- طالبان در قطر با کی مذاکره می کنند؟


قرار است دفتر سیاسی طالبان در قطر به هدف تسریع و تسهیل مذاکرات صلح میان آن گروه و حکومت افغانستان به گونۀ رسمی گشایش یابد.

هرچند مقام های افغان تاریخ دقیق گشایش این دفتر را مشخص نکرده اند، اما خبرگزاری الجزیره به نقل از منابعی که نامی از آنها برده نشده است، می گوید که این دفتر روز سه شنبه ۱۸ جون گشایش می یابد.

شماری از شخصیت های سیاسی و رهبران جهادی افغانستان نیز روز دو شنبه در یک جلسۀ مشورتی با حامد کرزی، رئیس جمهور آن کشور موافقت شان را با گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر ابراز داشتند.

جان ففر، تحلیلگر مسایل سیاسی در انستیتیوت مطالعات پالیسی می گوید که گشایش دفتر طالبان در قطر تحت فشار ایالات متحده امریکا و با وجود بی رغبتی طالبان، شاید حرکت نمادینی باشد که بتواند چهار چوبی را برای مذاکرات صلح ایجاد کند و طالبان را وادار سازد که صدا های دلگرم کننده را در پیوند با مذاکرات صلح برون آرند.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه یی گفته است که رهبران سیاسی و جهادی افغان تاکید کردند که حکومت هیچگاهی اجازه ندهد تا آرمان مقدس مردم افغانستان برای صلح، ابزار اهداف شوم بیگانگان شود. اما گروه طالبان همواره حکومت افغانستان را دست نشانده خوانده و مذاکره با آنرا رد کرده است.

دقت در مذاکرات

در خبرنامۀ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که شخصیت های دیدار کننده با رئیس جمهور کرزی، خواستار دقت و احتیاط زیاد در پیشبرد روند صلح شده اند تا به گفتۀ آنان مداخلۀ خارجی ها در این روند، مایۀ تضعیف نظام و وحدت ملی افغان ها نشود.

به گفتۀ آقای ففر گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر نمی تواند لزوماً موقف مذاکراتی طالبان را تغیر دهد. او می افزاید که با وجود امتناع از مذاکرۀ مستقیم ایالات متحده با شورشیان طالب در میان شماری از حلقات سیاسی امریکا، طالبان می خواهند که اگر قرار است مذاکره صورت گیرد، در گام نخست با همتایان امریکایی طرف باشند تا حکومت افغانستان.

به باور این تحلیلگر امریکایی، طالبان که سالیان زیادی را صرف مبارزه با حکومت کنونی افغانستان کرده اند منتظراند که روند انتقال در افغانستان چه نتایجی را به بار می آورد و نیز انتخابات بعدی در آن کشور چگونه حکومتی را رویکار می آورد.

تا آغاز سال روان، رئیس جمهور کرزی به برگزاری مذاکرات صلح با طالبان در خارج از مرز های افغانستان به گونۀ شدید مخالفت داشت، اما در دو ماه گذشته در دو سفر به قطر، پلان ها برای گشایش دفتر سیاسی طالبان در آن کشور حوزۀ خلیج را به بحث گرفت.
  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG