لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان مانع سفر گروهی از دختران افغان برای تحصیل به امارات متحده عربی شدند


رییس گروپ الحبتور می‌گوید که طالبان از سفر شماری از دختران افغان که غرض تحصیل به امارات متحده عربی می‌آمدند، جلوگیری کرده است.

خلف احمد الحبتور، رییس گروپ الحبتور، روز چهارشنبه ۲۳ اگست (اول سنبله) گفت: "نمی توانم ناامیدی را که اکنون احساس می کنم، ابراز کنم. زیرا دانشجویان دختر افغان که برای آنها بورس تحصیلی فراهم کرده بودم... متأسفانه به دلیل دخالت طالبان صبح امروز نتوانستند به میدان هوایی دبی برسند."

گروپ الحبتور یکی از معتبرترین و موفق ترین شرکت تجارتی در امارات متحده عرب است برای حدود ۱۰۰ دانش‌آموز دختر افغان بورسیه تحصیلی فراهم کرده است. گروپ الحبتور در بخش‌های موتر، املاک، تعلیم و تربیه و انتشارات فعالیت دارد و در سطح ملی و بین المللی شهرت خوبی به دست آورده است.

احمد الحبتور در شبکهٔ ایکس نگاشته است: "مدتی بود که مشتاقانه منتظر این روز بودیم. پس از ماه‌ها تلاش بی‌وقفه اعضای گروپ الحبتور و من برای دریافت شمولیت دانشگاه، محل اقامت، حمل ونقل، بیمهٔ صحی، و مجموعهٔ از خدمات جامع برای آسایش و امنیت دانشجویان دختر ، آرزوهای ما بر باد رفت."

او گفته است که مقامات در افغانستان بدون هیج توجیهی از خروج این دانشجویان افغان جلوگیری کرده و به ناحق آزادی آنان را محدود کرده اند.

تاکنون مقامات حکومت طالبان در مورد اظهار نظر نکرده اند.

طالبان پس از تسلط دوباره بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱ محدودیت‌های فزاینده‌ای را بر زنان و دختران این کشور وضع کردند.

نزدیک به دو سال از ممنوعیت تحصیل دختران در مکاتب متوسط و لیسه در این کشور می‌گذرد و پس از دسمبر ۲۰۲۲ دختران و زنان از تحصیل در دانشگاه‌ها نیز محروم شده اند.

طالبان به کرات ادعا کرده اند که در چارچوب شریعت اسلام به زنان حقوق قایل بوده و با مساعد شدن وضعیت، دروازه‌های مکاتب را دوباره به روی دختران خواهند گشود.

اما برخی مدافعان حقوق زن به این نظر اند که رهبر طالبان‌ هیچگاه برای بازگشایی مکاتب دورۀ متوسطه و لیسۀ دخترانه دستور نخواهد داد، چون این موضوع از نظر طالبان یک امر حیثیتی است.

رییس گروپ الحبتور این عمل طالبان را "تراژدی عمیق" خوانده و آن را "ضربه‌ای علیه اصول انسانیت، آموزش، برابری و عدالت" عنوان کرده است.

احمد الحبتور افزوده است: "من از همه طرف های درگیر می خواهم که فوراً وارد عمل شده و به نجات و کمک به این دانش آموزان در حال مبارزه کمک کنند."

شماری از این دانش‌آموزان در نوار صوتی که توسط احمد الحبتور در شبکهٔ ایکس منتشر شده گفته اند که باوجود داشتن ویزهٔ تحصیلی و محرم از رفتن آنان جلوگیری شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG