لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز درگیری برای بازپسگیری ولسوالی خانِشین


در مدت یک سال این سومین باری است که طالبان خانشین ولسوالی را از نزد نیروهای امنیتی افغان تصرف می‌کنند.

نیرو های تازه نفس ویژۀ افغان برای بازپسگیری خانِشین هلمند به آن ولسوالی اعزام شده و به گفتۀ مقامات امنیتی آن ولایت، عملیات آغاز شده است.

یک مقام فرماندهی امنیۀ هلمند به رادیوآشنا گفت که مرکز ولسوالی تحت تصرف هیچ جناحی قرار نداشته و اکنون "میدان جنگ می باشد."

این درحالیست که یک مقام قوماندانی امنیۀ هلمند گفته بود که مرکز ولسوالی پس از آن به دست طالبان سقوط کرد که گروهی از طالبان از آنسوی خط دیورند بر مرکز ولسوالی حمله کردند و پس از چهار ساعت درگیری، ولسوالی را تصرف کردند.

ولسوالی خانِشین، هم مرز با پاکستان بوده و در طول سال روان این سومین بار است که به دست طالبان و حکومت افغانستان دست به دست می گردد.

در عملیات که اکنون برای بازپسگیری آن ولسوالی جریان دارد، به گفتۀ مقامات محلی و مرکزی از نیروی هوایی ائتلاف نیز استفاده شده است. مسوولین محلی هلمند می گویند که در حملات زمینی نیرو های ویژه و هوایی حدود ۲۰ طالب در آن ولسوالی کشته و پانزده تن دیگر مجروح شده است.

خبرنگار صدای امریکا به نقل از عمر زواک، سخنگوی والی هلمند گزارش داد که در درگیری چهارساعتۀ نیرو های امنیتی افغان با طالبانِ هجوم آورده از آن سوی مرز، توریالی، درستیزوال کندک لوای سرحدی کشته و سارمن عبدالرؤوف فرمانده امنیۀ ولسوالی خانِشین همراه با هفت تن از کارمندان وی مجروح شده است.

هلمند چهارده ولسوالی دارد که به شمول خانشین، شش ولسوالی از تصرف حکومت افغانستان خارج می باشد. ولسوالی های باغ ران، نومیش، نوزاد، موسی قلعه و دیشو از چند سالی به اینسو در تصرف گروه مسلح مخالف قرار داشته است.

خبرنگار صدای امریکا از کندهار گزارش داد که به خاطر درگیری های دوامدار در ولسوالی خانِشین، بیشتر افراد ملکی ساحات درگیری و جنگ زده را ترک کرده و به مناطق امن رفته اند.

ولسوالی های ناوه و گرمسیر، از جمله مناطق امن ولایت هلمند به شمار می رفت که به گفتۀ خبرنگار صدای امریکا از محل، از دو روز به اینسو خبرهای ناامنی و درگیری های پراگنده از آن ولسوالی نیز به گوش می خورد.

گزارش های اولیه

منبعی از قوماندانی امنیه هلمند که نخواست نامش گرفته شود، به صدای امریکا گفت، ساعت ده دیشب طالبان از آن سوی خط دیورند به صورت گروهی بالای ولسوالی خانشین حمله کردند که پس از چهار ساعت درگیری، نیروهای امنیتی افغان مجبور به ترک مرکز ولسوالی و عقب‌نشینی به مناطق مرتفع گردیدند.

اما به گفتۀ این منبع، نیروهای امنیتی افغان برای تصرف دوبارۀ ولسوالی عملیات را آغاز کرده اند.

این منبع افزود که طالبان در این درگیری از اسلحۀ سنگین نیز کار گرفته اند.

به گفتۀ وی، در درگیری، سارمن عبدالرؤوف قوماندان امنیه ولسوالی خانشین با هفت کارمند امنیتی زخمی شده و به طالبان نیز تلفاتی وارد شده است، اما او ارقام دقیق تلفات طالبان را مشخص نساخت.

عمر زواک سخنگوی والی هلمند درگیری در ولسوالی خانشین را تأیید؛ اما تصرف این ولسوالی را از سوی طالبان رد کردږ

در این اعلامیه آمده است که نیروهای کماندو به ساحاتی که مخالفین مسلح نزدیک شده، رسیده اند و درگیری هنوز هم ادامه دارد.

دفتر مطبوعاتی ولایت هلمند پذیرفته است که در درگیری ولسوالی خانشین یک تن از نیروهای دولتی کشته و پنج تن دیگر زخمی شده اند.

در این حال، قاری یوسف احمدی یکی از سخنگویان طالبان با فرستادن اعلامیه‌ای به رسانه‌ها گفته است، به سلسلۀ عملیات عمری این گروه، دیشب طالبان مرکز ولسوالی خانشین، قوماندانی امنیه، مرکز استخبارات، قرارگاه نظامی و پوسته‌ها را تصرف کرده اند.

طالبان مدعی اند که در عملیات ولسوالی خانشین، به شمول آمر امنیت، ده‌ها منسوبین امنیتی کشته و زخمی شده اند.

طالبان گفته اند که دو تن از افراد آنان نیز کشته و سه تن دیگر زخمی شده اند.

در مدت یک سال این سومین باری است که طالبان این ولسوالی را از نزد نیروهای امنیتی افغان تصرف می‌کنند.

خانشین در امتداد خط دیورند یک ولسوالی دور افتاده است و نیروهای امنیتی می‌گویند که مخالفین مسلح به آسانی حملات بالای این ولسوالی را از آن سوی خط تنظیم می‌کنند.

ولایت هلمند چهارده ولسوالی دارد که علاوه بر ولسوالی خانشین، ولسوالی‌های نومش، بغران، نوزراد، موسی‌قلعه، دیشو و واشیر به دست طالبان است.

طالبان در حالی ولسوالی خانشین را تصرف کرده اند که بر اساس گزارش تازۀ ادارۀ تفتیش ایالات متحدۀ امریکا برای بازسازی افغانستان، حکومت افغانستان در پنج ماه اول سال ۲۰۱۶ کنترول پنج فیصد دیگر از مناطق تحت حاکمیت خود را از دست داده است و اکنون دولت بالای ۶۵.۶ فیصد خاک این کشور کنترول دارد.

XS
SM
MD
LG