لینک های دسترسی

Breaking News

آیا طالبان تغییر کرده اند یا برای کسب اعتماد جهانی تظاهر می‌کنند؟


گروه طالبان ادعا می‌کنند تحمیل محدودیت‌های سختگیرانه بر مردم عام را کنار گذاشته، اما ناظرین بین المللی می‌گویند که این گروه هنوز هم در ساحات زیر کنترول شان حقوق بنیادی بشری را نقض می‌کنند.

پیش از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۱ توسط ایالات متحده، این گروه قوانین سختگیرانه‌ای را، به ویژه بر زنان وضع کرده بودند.

اما از زمانی که این گروه توافق صلح با ایالات متحده را امضا کرده اند، طوری وانمود کرده اند که گویا دیدگاه شان تغییر کرده است.

با آنهم، آگاهان امور می‌گویند که تعهد این گروه به تغییرِ، می‌تواند یک حرکت تخنیکی برای کسب حمایت بین المللی باشد.

اندریو واتکنس، تحلیلگر ارشد در گروه بین المللی بحران به صدای امریکا گفت که طالبان می‌خواهند سازگاری به جهان یاد بگیرند و نمایندگان آنان زبان دپلوماسی بین المللی را میاموزند.

اما او هشدار داد که در طول ۱۹ سال جنگ با ایالات متحده، این گروه بیشتر عقاید شان را حفظ کرده اند؛ باور‌های با استفاده از آن حکمرانی کرده اند.

او گفت که تغییر در گفتار نشاندهندهٔ اندکی از "حرکت تخنیکی و ستراتیژیک" این گروه برای کابرد اصلاحات درست در مقابل جامعهٔ جهانی است.

تحلیلگران می‌گویند که این گروه هنوز هم قوانین سختگیرانه را وضع کرده به آن اعتقاد دارند.

دیدبان حقوق بشر، ماه گذشته با نشر گزارش گفت که گروه طالبان هنوز هم قیود مفرط را در ساحات زیر کنترول شان وضع کرده اند و شمار اندکی از آنان به دختران اجازه می‌دهند که پس از بلوغ به مکتب بروند.

جان سیفتن، مسوول بخش حفاظت آسیا در دیدبان حقوق بشر به صدای امریکا گفت که آنچه که طالبان در سطح رهبریت می‌گویند به این معنی نیست که به گونه عملی نیز صورت گیرد.

او افزود که قوماندانان محلی طالبان امور را بر اساس خواسته های خودشان به پیش می‌برند.

دیدبان حقوق بشر همچنان طالبان را به وضع محدویت‌ها بر رسانه‌ها و آزادی بیان و مجازات علنی مانند ضرب و شتم و به زندان افگندن‌ها نیز متهم کرد.

گروه طالبان اتهامات دیدبان حقوق بشر را رد کرده و گفته است که این گزارش انگیزه سیاسی دارد و این گروه به حقوق بشر متعهد است.

مولوی قلم‌الدین، معاون پیشین ادارهٔ امر به معروف و نهی از منکر گروه طالبان به صدای امریکا گفت که این گروه به حفظ حقوق اساسی بشری به شمول حقوق تحصیل زنان و دختران متعهد است.

او گفت که در قیودات بر تحصیل زنان در گذشته به دلیل نبود تاسیسات و ترانسپورت و زیربنا‌های مشخص برای زنان وضع شده بود.

او افزود که در صورت امنیت و ثبات، زنان مطابق به قانون اسلامی حق تحصیل را خواهند داشت.

با آنهم، سکات سمت، کارشناس روند صلح افغانستان در انستتیوت صلح ایالات متحده هشدار داد که با در نظر داشت عدم تمایل تغییر، برگشت احتمالی این گروه تندرو به قدرت در افغانستان یک "تراژیدی" خواهد بود.

هیات معاونت سازمان ملل متحد (یوناما) امروز ۲۷ جولای (ششم اسد) با نشر یک گزارش تازه گفته است که در شش ماه نخست سال ۲۰۲۰میلادی، ۳۴۵۸ غیرنظامی در افغانستان قربانی خشونت‌ها شده اند.

بر اساس این گزارش، ۵۸ در صد این تلفات مخالفان مسلح دولت و از این میان ۴۳ درصد به گروه طالبان نسبت داده شده است.

XS
SM
MD
LG