لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان شرکت در نشست سازمان ملل متحد در دوحه را رد کردند


حکومت طالبان می‌گوید که در نشست به میزبانی ملل متحد در دوحه، پایتخت قطر که با حضور کشورهای عضو، نمایندگان ویژه در امور افغانستان و گروه‌های جامعۀ مدنی، به شمول زنان برگزار می‌شود، اشتراک نخواهند کرد.

قرار است این نشست روز یکشنبه و دوشنبه به میزبانی انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد برگزارشود. ملل متحد می‌گوید که در این نشست در مورد چگونگی رویکرد افزایش مشارکت بین‌المللی به شیوه‌ای منسجم، هماهنگ و ساختاریافته، از جمله از طریق در نظر گرفتن توصیه‌های ارزیابی مستقل در مورد افغانستان، بحث خواهد شد.

وزارت خارجهٔ حکومت طالبان در اعلامیه‌ای که شامگاه شنبه ۱۷ فبروری (۲۸ دلو) در شبکه ایکس نشر شد، گفته است که هیات این گروه تنها در صورتی که به عنوان نمایندهٔ رسمی افغانستان پذیرفته شوند، در این نشست اشتراک خواهند کرد.

این بیانیه پس از آن نشر شد که استیفن دوجاریک، سخنگوی منشی عمومی ملل متحد روز جمعه گفت: "ملاقاتی با طالبان برگزار خواهد شد، اما نمایندگان ویژه در امور افغانستان ملاقات‌های با نمایندگان جامعه مدنی، از جمله گروه‌های زنان نیز خواهند داشت، زیرا مهم است که صدای زنان افغان بسیار بلند و واضح شنیده شود."

سازمان ملل از اعضای جامعه مدنی افغانستان و همچنین گروه‌های مخالف طالبان دعوت کرده است تا با فرستادگان ویژه در امور افغانستان دیدار کنند.

در اعلامیهٔ وزارت خارجهٔ حکومت طالبان آمده است: "وزارت امور خارجه به ملل متحد واضح ساخته است که در صورتی که امارت اسلامی به عنوان یگانه طرف مسوول به نمایندگی از افغانستان اشتراک می‌کند و زمینه برای گفتگوهای واضح به سطح عالی میان هیات افغانستان و ملل متحد در مورد تمامی مسایل مساعد شود، اشتراک مفید خواهد بود، اما به علت عدم پیشرفت در این قسمت، اشتراک بی‌نتیجه توسط امارت مفید دانسته نشد."

وزارت خارجهٔ طالبان با ابراز مخالفت با گنجاندن صداهای غیرطالبان، گفت که "در صورتی که ملل متحد حقایق موجود را درک کند و تحت فشار شماری از طرف‌های محدود قرار نگیرد و این نکته را مد نظر گیرد که نظام کنونی افغانستان مانند رژیم ۲۰ ساله گذشته تحت تاثیر کسی قرار نمی‌گیرد، امکان دارد در گفتگوها با امارات اسلامی افغانستان پیشرفت صورت گیرد."

سخنگوی منشی عمومی ملل متحد در اوایل این هفته به صدای امریکا گفت: "یک جنبه مهم این رویداد، قصد فراهم کردن فرصتی برای فرستادگان ویژه جهت دیدار جمعی با افغان‌ها، از جمله نمایندگان مقامات کنونی (طالبان) و شرکت کنندگان جامعه مدنی افغانستان، از جمله زنان است."

دومین نشست مشورتی درباره افغانستان زیر نظر سازمان ملل متحد در دوحه پایتخت قطر بر اساس قطعنامه ۲۷۲۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد برگزار می‌شود.

ملل متحد نخستین نشست مشورتی دربارۀ افغانستان را در اوایل ماه می سال گذشته میلادی پشت در‌های بسته در دوحه، پایتخت قطر، بدون حضور نمایندگان طالبان میزبانی کرد.

نمایندگان چین، فرانسه، آلمان،‌هند، اندونیزیا، ایران، جاپان،‌ قزاقستان، قرغیزستان، ناروی، پاکستان، قطر، روسیه، عربستان سعودی، تاجیکستان،‌ ترکیه، ترکمنستان، امارات متحدهٔ عرب، بریتانیا، ایالات متحده، اوزبیکستان، اتحادیهٔ اروپا و سازمان همکاری اسلامی در این نشست ملل متحد اشتراک داشتند.

ملل متحد در آن زمان گفته بود که هدف این نشست "دستیابی به یک تفاهم مشترک جامعه بین‌المللی در مورد چگونگی تعامل با طالبان" است.

گروه

XS
SM
MD
LG