لینک های دسترسی

Breaking News

توزیع معاش کارمندان دولتی افغانستان به زودی آغاز می‌شود - طالبان


وزارت مالیۀ حکومت طالبان می‌گوید که قرار است روند توزیع معاش کارمندان دولتی به زودی در سراسر افغانستان آغاز شود.

احمد ولی حقمل، سخنگوی این وزارت به خبرگزاری دولتی باختر گفت که تلاش‌های آنان در این مورد جریان دارد و با تخصیص معاشات ادارات، این روند تا چند روز دیگر شروع خواهد شد.

او افزود: "وقتی بودجه در سیستم جابجا شد، در تطبیق آن هیچ مشکل نمی‌باشد و موضوع معاشات هم تقریباً حل است و کوشش ما همین است که معاش هر ماه بعد از تاریخ ۲۰ همان ماه به کارمندان دولتی پرداخت شود."

این در حالی است که با مسلط شدن طالبان بر افغانستان، این کشور با بحران شدید اقتصادی مواجه شده و در بیشتر از نه ماه گذشته، این گروه موفق به پرداخت معاشات تمام مامورین دولتی نشده است.

برخی از کارمندان دولتی می‌گویند که آنان از چندین ماه به این‌سو معاش خود را دریافت نکرده اند و ادامۀ این وضعیت آنان را با مشکل روبرو کرده است.

یکی از کارمندان دولتی که از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد روز سه‌ شنبه ۲۴ می (سوم جوزا) به صدای امریکا گفت که تا کنون معاش ماه حمل و ثور امسال را دریافت نکرده است.

این کارمند دولتی که در یکی از ادارات ملکی در کابل مصروف کار است همچنین از عدم پرداخت معاشات مامورین در زمان معین آن انتقاد کرده و گفت که طالبان با مسلط شدن بر افغانستان حقوق بسیاری از کارمندان ملکی را کاهش داده اند.

او گفت: "مامورینی که در دورۀ حکومت پیشین، ۲۰هزار افغانی معاش می‌گرفتند، حالا طالبان آن را به نیم کاهش داده اند. پول به موقع داده نمی‌شود. از یک‌سو معاش ما کم شد و سوی دیگر نرخ مواد خوراکی و دیگر مواد اولیه بالا رفته است."

این در حالی است که هفته گذشته حکومت طالبان بودجۀ سال مالی ۱۴۰۱ خورشیدی را تصویب کرد که مجموع این بودجه به ۲۳۱ میلیارد افغانی می‌رسد. وزارت مالیۀ ادارهٔ طالبان به تاریخ ۱۴ می (۲۴ ثور) گفت که از این میان، حدود ۲۰۳ میلیارد آن بودجۀ عادی و ۲۷.۹ میلیارد آن بودجۀ انکشافی می‌باشد.

این وزارت افزود که این بودجه به گونۀ "کامل از عواید داخلی افغانستان و بدون کمک کشورهای خارجی" تمویل می‌شود که در این سال، ۴۴ میلیارد افغانی کسر بودجه وجود دارد.

در جریان دو دههٔ گذشته، اقتصاد افغانستان بیشتر بر کمک‌‌های خارجی متکی بود و در حدود ۷۵ درصد بودجهٔ حکومت پیشین را نیز جامعهٔ بین‌المللی پرداخت می‌کرد.

مجموع بودجۀ سال ۱۴۰۰ خورشیدی حکومت پیشین افغانستان، بیش از ۴۷۳ میلیارد افغانی بود که از این میان، بیش از ۳۱۱ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و بیش از ۱۶۱ میلیارد افغانی بودجۀ انکشافی بود.

XS
SM
MD
LG