لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان ولسوالی دهنۀ غوری بغلان را تصرف کردند


مخالفین مسلح در نبرد ولسوالی دهنۀ غوری، از توپ دی‌سی استفاده کرده اند؛ در حالی که قبلاً به اسلحۀ سنگین دسترسی نداشتند.

مسؤولین امنیتی بغلان سقوط ولسوالی دهنۀ غوری را تأیید می‌کنند و شورای ولایتی دلیل آن را عدم همکاری دولت و ایجاد فاصله با مردم می‌داند.

حملات طالبان از پنج ماه گذشته به این طرف به صورت مسلسل بالای این ولسوالی ادامه داشت؛ اما به گفتۀ سید ظفرشاه قوماندان قطعه عملیاتی محافظت دهنۀ غوری، دیشب به دلیل کمبود مهمات و تجهیزات، نظامیان افغان از این ولسوالی عقب‌نشینی کرده اند.

به گفتۀ وی، نظامیان افغان تمام تجهیزات دست داشتۀ شان را نیز از این ولسوالی بیرون کرده اند.

یک مقام دولتی دهنۀ غوری که نخواست نامش فاش شود به صدای امریکا گفت که مأمورین دولتی توسط هلیکوپتر از ساحه بیرون برده شده اند و سایر سربازان زمینی ساحه را ترک کردند.

این منبع گفت، 17 عراده وسایط پولیس و ادارات دولتی نیز به دست طالبان افتاده است.

یک باشندۀ محل به صدای امریکا گفت که 12 رنجر پولیس به دست طالبان افتاده است.

برای اولین بار، مخالفین مسلح در نبرد ولسوالی دهنۀ غوری، از توپ دی‌سی استفاده کرده اند؛ در حالی که قبلاً به اسلحۀ سنگین دسترسی نداشتند.

قوماندان امنیه بغلان نیز سقوط ولسوالی دهنۀ غوری را به دست طالبان تأیید می‌کند؛ ولی از آغاز عملیات بازپس‌گیری این ولسوالی نیز خبر می‌دهد.

ولسوالی دهنۀ غوری در پنج کیلومتری شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان موقعیت دارد و با سقوط این ولسوالی مسیر ولایت بلخ نیز با تهدید ناامنی مواجه شده است؛ چون شاهراه بلخ در بین دهنۀ غوری و دند غوری واقع شده است.

بر اساس آمار ارائه شده رسمی در نبرد ولسوالی دهنۀ غوری ده سرباز افغان کشته و بیش از ده تن دیگر زخمی شده اند؛ اما ادعاهای تلفات سنگین بر طالبان نیز از سوی مقامات امنیتی مطرح شده است.

ذبیح‌الله مجاهد یک سخنگوی طالبان با فرستادن اعلامیه‌ای به رسانه‌ها گفته است که ولسوالی دهنۀ غوری ساعت هشت دیشب به کنترول این گروه در آمده است.

سخنگوی طالبان ادعا کرده است که یک عراده وسیلۀ زرهی نظامی و ۱۲ رنجر پولیس نیز به دست طالبان افتاده است. این گروه هم‌چنان از تصرف ولسوالی وانت‌وایگل نورستان نیز خبر می‌دهند.

XS
SM
MD
LG