لینک های دسترسی

Breaking News

نی: طالبان با تهدید رسانه ها نمی توانند به هدف برسند


صدر براک اوباما نے نائب صدر جو بائیڈن کے ہمراہ جمعرات کی دوپہر فلوریڈا کے شہر اورلینڈو کا دورہ کیا۔

دفتر نی، حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان، از حکومت خواست تا در مورد امنیت خبرنگاران توجه بیشتر نماید.

مجیب خلوتگر، رئیس عمومی این نهاد گفت که خبرنگاران ورسانه ها در چند سال گذشته با چالشهای زیادی مواجه بوده اند و کشته شدن ۴۷ خبرنگار در سالهای گذشته نشاندهنده چالشهای دربرابر خبرنگاران بوده است.

آقای خلوتگر در یک نشست خبری در کابل از رئیس جمهور و رئیس اجراییه حکومت وحدت ملی خواست تا امنیت خبرنگاران را در اولویت کاری شان قرار دهند.

رئیس عمومی نی افزود که اعلامیه اخیر طالبان نشان دهنده آن است که طالبان به معنی واقعی دهشت افگن و تروریست استند.

خلوتگر گفت که طالبان با نشر این اعلامیه می خواهند افرادی را که به عنوان اهداف نرم یاد میشوند، آماج قرار بدهند و به این طریق بتوانند بیشتر در رسانه ها ظاهر شوند و صحبت ها و نام شان سر زبانها باشد.

او این هدف طالبان را کور خواند و گفت که باید طالبان بدانند که رسانه ها هر چند نهاد های شان گسترده است، اما صدای واحد دارند و اگر بخواهند طالبان را تحریم کنند، دیگر نام شان در افغانستان نخواهد بود.

چالش های رسانه ها

خلوتگر تاکید کرد که هیچ خبرنامه و هیچ تهدیدی نمی تواند که کار خبرنگاری در افغانستان را متوقف سازد و دچار چالش و تهدید کند.

آقای خلوتگر گفت"امسال خونین ترین سال برای خبرنگاران نسبت به هرسالی دیگری بود، به تعداد 7 خبرنگار کشته شد و واقعات جراحت و خشونت در برابر خبرنگاران بیشتر بود اما خبرنگاران نسبت به هرسال دیگری امسال بیشتر کار کردند".

خلوتگر افزود که نهاد های امنیتی درنشست رو در رو با نی و تماسهای تیلفونی اطمینان داده اند که در زمینه حفاظت خبرنگاران و رسانه ها بیشتر از پیش کار می کنند و رسانه ها می توانند که با اطمینان به کار شان ادامه بدهند.

طالبان بعد از حمله انتحاری به مرکز فرهنگی فرانسه در کابل با نشر خبرنامه یی گفته بودند که بعد از این رسانه ها و جامعه مدنی هدف حملات شان می باشد.

درحمله به این مرکز یک تن کشته و ۲۰ تن به شمول سه کارمند رسانه ها زخمی شدند و نهاد نی حمله به این مرکز فرهنگی را یک جنایت بشری میداند.

رئیس عمومی نی از نهاد های ملی و بین المللی ناظر حقوق بشر خواست تا حمله به مرکز فرهنگی فرانسه در لیسه استقلال را به عنوان جنایت ضد بشریت ثبت کند و آنرا به مراجع مربوطه برساند.

درحمله به مرکز فرهنگی فرانسه درلیسه استقلال کابل هفته گذشته سه تن از کارمندان رسانه ها نیز زخمی شدند که احمد زبیر تصویر بردارد یک تلویزیون خصوصی هنوز هم در حالت کوما به سر می برد.

آقای خلوتگر از سازمان های امداد رسان صحی، نهاد های رسانه یی در افغانستان و منطقه و وزارت اطلاعات وفرهنگ خواست تا در قسمت تداوی احمد زبیر از هیچ نوع کمکی دریع نورزند.

مصوونیت خبرنگاران

رئیس عمومی نی به خبرنگاران گفت که نهاد های رسانه یی هنگام بازداشت، جراحت و یا مواردی بالاتر از آن در مورد کارمندان شان مسوولیت دارند تا حقوق و امتیازات کارمند شانرا تا رهایی و یا خاتمه یافتن آن موارد بپردازند.

مجیب خلوتگر از بازنگری در مقرره اشتغال رسانه ها خبر داد و گفت که در حال حاضر یک کمیته به اشتراک نهاد های رسانه یی و سرپرست های برخی از وزارت ها روی این مقرره کار می کنند.

او ابراز امیدواری نمود تا هر چه زودتر کار روی این مقرره نهایی گردد و توسط کابینه تصویب شود تا صاحبان رسانه ها مطابق به آن رفتار نمایند.

خلوتگر از حکومت خواست تا هر چه زودتر به نهاد سازی در زمینه قانون دسترسی به اطلاعات بپردازد و بررسی در مورد قتل خبرنگاران و خشونت در برابر آنها را آغاز نماید.

نی از حکومت خواست تا تلاش نکند که کمک ها به رسانه ها و جامعۀ مدنی از طریق حکومت صورت گیرد، زیرا به باور این نهاد چنین امری باعث ایجاد خلای بزرگ در نهاد های مدنی و رسانه یی می گردد.

XS
SM
MD
LG