لینک های دسترسی

Breaking News

توافق با طالبان خطرناک اما امیدوار کننده است- اسپر


مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفته است که توافق كاهش خشونت با طالبان خطرناک است اما در عین حال یک گزینۀ احتمالی و امیدوار کننده برای آوردن صلح در افغانستان است.

آقاى اسپر با تاکید به راه حل صلح آمیز از ورای گفتگو در افغانستان تاکید کرده است که با توافق آتش بس میان ایالات متحده امریکا و طالبان، نظامیان امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

مارک اسپر دروز چهارشنبه ۱۲ فبروری (۲۳ دلو) در بروکسل گفت: "ما توافقنامه کاهش خشونت ها را پیش روی خود داریم و گفتگو ها میان سفیر ما و گروه طالبان جریان دارد. بسیار امیدوار کننده به نظر می رسد. ما از چند روز به این سو با اعضای کانگرس در زمینه چگونگی این پروسه در گفتگو هستیم و با متحدان خود در ناتو هم مشورت خواهیم کرد."

شماری از مقامات امریکایی آگاه از جزییات این معامله گفتند که این توافق نامه روز یکشنبه به طور رسمی اعلام می شود و کاهش خشونت ها و تنش ها از روز دوشنبه آغاز خواهد شد و سپس مذاکرات بین الافغانی در جریان ده روز آغاز می‌شود.

مایک پمپیو و مارک اسپر، وزیران خارجه و دفاع ایالات متحدۀ امریکا در دیدار با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته اند که طالبان حاضر شده اند که دست از جنگ و خشونت‌ بردارند.

به گفتۀ مقام‌های امریکایی، رییس جمهور افغانستان نیز از این پشرفت‌ها ابراز حمایت کرده است.

آقای اسپر گفت: "ما حداقل یک ساعت با او (غنی) صحبت کردیم. فکر می‌کنم او از توافقنامه پشتیبانی می‌کند و موافق است. همه افغان‌ها باید دور هم جمع شوند تا به توافق همه جانبه وپایدار برسند."

XS
SM
MD
LG