لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار طالبان به اخلال انتخابات افغانستان


رهبران طالبان انتخابات پارلمانی افغانستان را "کاملاً جعلی" خوانده و به جنگجویان آن گروه دستور داده اند تا آن مقامات امنیتی افغان را به برگزاری انتخابات این کشور کمک می کنند، هدف حمله قرار بدهند.

گروه طالبان روز دوشنبه (۸ اکتوبر) با نشر اعلامیه ای از مردم افغانستان نیز خواست تا انتخابات پیشرو در آن کشور را تحریم کنند و تاکید کرده است که انتخابات پارلمانی "صرفاً به هدف مشروعیت دادن به دست نشاندهنده هایی است که صلاحیت شان را از قوای اشغالگر در افغانستان" به دست آورده اند.

اما مقامات حکومت افغانستان و قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در واکنش به تهدید گروه طالبان، گفته اند که نیرو های امنیتی افغان و قوای بین المللی مستقر در آن کشور،امنیت انتخابات را تامین خواهد کرد.

انتخابات ولسی جرگه که حد اقل سه سال به تاخیر افتاده است، قرار است به تاریخ ۲۰ اکتوبر ۲۰۱۸ برگزار شود، انتخاباتی که بیش از ۲۵۵۰ نفر به شمول ۴۱۷ زن برای به دست آوردن ۲۴۹ کرسی در برابر هم رقابت می کنند.

حکومت افغانستان در نظر دارد ۵۴ هزار نیروی پولیس و اردوی آن کشور را برای تامین امنیت انتخابات، موظف کند. علاوه بر آن، قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده نیز تعهد کرده است که حکومت افغانستان را در برگزاری انتخابات کمک کند.

در اعلامیه گروه طالبان اما آمده است "مردمی که تلاش می کنند تا از طریق تامین امنیت این روند موفقانه انجام شود، باید هدف قرار بگیرند" و تاکید کرده است که "این توطیه مخرب امریکایی" به هر طریقۀ ممکن، ناکام شود.

هشدار طالبان مبنی بر حمله بر روند انتخابات یک روز پس از آن صادر شد که هیات معاونت ملل متحد برای افغانستان یا یوناما، در گزارش تازۀ خود با ابراز نگرانی گفته است که تلفات غیر نظامیان افغان به دلیل افزایش حملات انتحاری و انفجاری نسبت به هر وقت دیگر، افزایش یافته است.

بر اساس یافته های یوناما، از اول جنوری تا ۳۰ سپتامبر سال روان میلادی، دست کم ۱۰۶۵ غیرنظامی افغان در این گونه حملات کشته شده و بیشتر از ۲۵۰۰ تن دیگر جراحت برداشته است.

واکنش ها در برابر تهدید طالبان

کمیسیون انتخابات افغانستان در واکنش به تهدید طالبان می‌گوید که ضمانت اجرایی و پشتوانۀ قانونی انتخابات، قانون اساسی و قانون انتخابات افغانستان است.

کبرا رضایی، معاون سخنگوی این کمیسیون به صدای امریکا گفت که روند ملی انتخابات، زمینۀ انتقال دموکراتیک قدرت را فراهم می‌سازد و حکومت مکلف است که امنیت این روند را تامین کند.

خانم رضایی گفت "خوب است که حکومت با توجه به شرایط موجود، اهمیت موضوع انتخابات، مشارکت مردم و پیشرفت پلان عملیاتی انتخابات در قسمت تأمین امنیت با همکاری سکتورهای امنیتی بیشتر در این زمینه متوجه باشد تا یک انتخابات مؤفق را در ۲۸ میزان داشته باشیم."

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان، تهدید طالبان را "تبلیغات پوچ" خواند و به صدای امریکا گفت که شهروندان افغان بر اساس آگاهی که رسیده اند، به این تهدیدها توجه نمی‌کنند.

آقای دانش افزود: "انتخابات یک روند کلان ملی مردم افغانستان است و حق مردم افغانستان که در این روند تصمیم بگیرند و به هیچ اجنبی و بیگانه اجازه را نمی‌دهند که در این راستا به آنها، نظر بدهند و یا تصمیمی را اعلان بکنند. ما در کنار هم مثل گذشته چند دور انتخابات را کامیاب و پیروز ساختیم، انشاالله حالا هم مطمئن استیم و مصمم استیم که این پروسه را کامیاب بسازیم."

در واکنش به تهدید گروه طالبان، یک سخنگوی قوای ایالات متحده در افغانستان،نیز گفته است که باوجود تهدید ها و مشکلات، روند انتخابات به پیش می رود.

دی بتلر، یک سخنگوی قوای امریکایی مستقر در افغانستان در یک پیام تویتر نوشته است که "دشمنان افغانستان تعهد کرده اند تا مردمی را که در روند دیموکراتیک اشتراک می کند، بکشند."

XS
SM
MD
LG