لینک های دسترسی

طالبان امسال به خواب زمستانی نمی روند-مقام امریکایی


انتظار می رفت گروه های جنگجو در زمستان به برنامه های سنتی نفوذی خود ادامه دهند.

اما یک مقام ارشد نظامی امریکایی که نخواست نامش افشا شود، در حاشیۀ نشست وزرای دفاع ناتو به نیویارک تایمز گفت که بازنگری های استخباراتی و گزارشات افغان ها نشان دهندۀ تلاش هماهنگ شورشیان به منظور اخلال در انتخابات ماه اپریل می باشد.

این نظامی امریکایی می گوید:"ما در یک فصل غیر جنگی قرار نداریم. در حقیقت به یک فصل جنگی زمستانی داخل می شویم."

به گفتۀ این امریکایی، انتظار می رود برنامۀ جنگی طالبان به عوض تدام روند سنتی و همیشگی شان شامل "حملات بالای افراد عالی رتبه، تلاش در قتل های هدفمند مقامات سیاسی، مقامات انتخاباتی و کاندید ها" نیز باشد.

آمادگی های حکومت افغانستان

در این حال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ضمن پذیرش آزمون های موجود در راستای انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی در سال آینده، از آمادگی نیرو های افغان در رویارویی با طالبان اطمینان داد.

آقای عظیمی گفت که برنامه های وسیع زمستانی را روی دست دارند که "با عملی شدن آن نه تنها مناطق دست داشتۀ خود را حفظ خواهند نمود بلکه ساحات دیگری را نیز تصرف خواهند کرد."

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان با اشاره به حملات گسترده و گروهی طالبان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، کاپیسا، فاریاب و بدخشان؛ که به گفتۀ وی از "سوی نیرو های افغان به شدت دفع شده است"، توانمندی سربازان افغان را رو به افزایش و صفوف طالبان را رو به ضعف می خواند.

اما وحید مژده آگاه مسایل سیاسی به این باور است که در گذشته نیز فعالیت های طالبان در ایام زمستان به چشم خورده است.

آقای مژده می گوید:"در طول چند سال گذشته ما شاهد تعطیلی جنگ توسط طالبان در ایام زمستان نبودیم. جنگ ها ادامه داشته و طالبان در مناطق مختلف فعال بوده و ماین های کنار جاده دیده شده است."

این آگاه مسایل سیاسی می افزاید که بدون تردید مناطق کوهستانی شاهد جنگ های کمتری خواهد بود اما در بعضی مناطق دیگر جنگ ها ادامه خواهد داشت.

استفادۀ شیوه های متفاوت در حملات

حملات هدفمند و کشتن افراد بلند رتبۀ حکومت افغانستان، در گذشتۀ دور و نزدیک نشان داده که طالبان و گروه های که مسئولیت آن حملات را بر عهده گرفته اند از شیوه های مختلف در عملی شدن برنامه های شان استفاده کرده اند.

با درنظر داشت تغیر تکتیک جنگی طالبان در جریان زمستان امسال؛ آیا جنگجویان طالب در برنامه های خود موفق خواهند شد؟

آقای مژده می گوید: "این جنگ شکل پیچیده تری به خود گرفته و استفاده از وسایل و امکانات که قبلاً قابل پیشبینی هم نبود، باعث می شود طالبان توانمندی بیشتری پیدا کنند."

به باور آقای مژده پیوستن افراد قابل اعتماد حکومت و نیرو های امنیتی افغان به صفوف طالبان شیوۀ جنگ را به ویژه بعد از خروج نیرو های خارجی از افغانستان تغیر می دهد.

این آگاه سیاسی با مقایسۀ خروج نیرو های خارجی از افغانستان در سال آینده و خروج نیرو های شوروی وقت از اخیر دهۀ هشتاد میلادی، بیان می دارد که افراد و شخصیت های که در مناطق دور افتاده زندگی می کنند از ترس دوباره به قدرت رسیدن طالبان در آن مناطق، "پیش از پیش امکانات زندگی را برای خود مهیا می سازند."

اما ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان می گوید که عدم توانمندی طالبان در باز پس گیری مناطق تحت کنترول نیرو های افغان حتی بعد از خروج نیرو ها از آن ساحات، نشان داد که نیرو های نظامی افغان قادر به کنترول ساحات تحت ادارۀ خود می باشند.

انتخابات شفاف و همه شمول ریاست جمهوری افغانستان برای حکومت کابل به حیث یک اعتبار اساسی پنداشته می شود.

نیویارک تایمز می نگارد که مقامات امریکایی به ویژه از حکومت افغانستان خواسته اند تا انتخابات را به تابستان محول نسازد چرا که هر گونه تاخیر در روند انتخابات شرایط ایجاد اخلال رای دهی را برای شورشیان طالب ساده تر می سازد.

اما اظهارات این مقام امریکایی اولین نشانۀ است که طالبان با تغیر ستراتیژی همیشگی شان، رای دهی در انتخابات افغانستان را یک نکتۀ مهم ستراتیژیک می پندارند.

جنگ در افغانستان همواره غیر نظامیان را قربانی گرفته و چندین دهه درگیری در آن کشور نشان داده است که بیشترین زیان وارده به محلات مسکونی بوده است.

چندی قبل یوناما نیز از افزایش رقم تلفات غیر نظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده گفت که درگیری ها بیشتر غیر نظامیان؛ شامل مرد ها، زنان و کودکان را قربانی گرفته و با افزایش درگیری ها احتمال بلند رفتن این رقم بیشتر خواهد شد.
XS
SM
MD
LG