لینک های دسترسی

Breaking News

لغو تضمین حفظ امنیت کارمندان صلیب سرخ از جانب طالبان


گروه طالبان می گویند تعهد شان را در حفظ امنیت کارمندان صلیب سرخ لغو می کنند زیرا این نهاد به گفتۀ آنان در اعتصاب چند روزۀ زندانیان پلچرخی، به آنان بی‌توجهی کرده اند.

در اعلامیه طالبان آمده است که کمیته بین المللی صلیب سرخ در اعمال فشار بر مقام های محبس پلچرخی برای فراهم کردن خدمات صحی برای محبوسینی که اعتصاب غذایی کرده بودند، ناکام شده است.

سخنگوی طالبان گفت تا زمانی که صلیب سرخ روش خود را تغیر ندهد، امنیت جان و مال کارمندان آن را در افغانستان، تضمین نخواهند کرد.

سنیلا بجرام بیسک، سخنگوی صلیب سرخ بین المللی می گوید کارمندان آن نهاد آخرین باری که برای بررسی خدمات صحی به محبوسینی که اعتصاب کرده اند و یافتن یک راه حل برای خاتمه بخشیدن به این معضله، رفته بودند، روز دوشنبه بود.

سخنگوی صلیب سرخ گفت به عنوان یک سازمان بی طرف، این نهاد در مورد دلیل اعتصاب غذایی و اهداف محبوسین، موقف گیری نکرده و در برآورده ساختن خواسته های محبوسین نیز هیچگونه اختیاراتی ندارد.

بجرام بیسک گفت مستقیماً با طالبان در تماس شده و در مورد به صورت علنی کدام اظهار نظری نخواهند کرد.

به گزارش رادیو آزادی، چند روز است که بیش از هزار زندانی در محبس پلچرخی به خاطر بی‌بهره بودن از فرامین عفو و تخفیف مجازات رئیس جمهور، عدم انتقال آنان به زندان‌های ولایت‌های مربوط‌ شان، معلوم نبودن سرنوشت برخی، برخورد نادرست مسئولین با آنان و نداشتن مکان و غذای مناسب، دست به اعتصاب غذایی زده اند.

برخی از آنان در صحبت با رادیو آزادی گفته اند که به دلیل غذا نخوردن، چند تن از زندانیان جان‌های ‌شانرا از دست داده‌اند و بقیه نیز در وضعیت بد صحی قرار دارند.

محمد حلیم کوهستانی رئیس عمومی محابس افغانستان تلفات جانی زندانیان را رد کرده می‌گوید که این محبوسین به دستور شبکه‌های دهشت افگن بیرون از زندان، دست به اعتصاب دروغین زده‌ اند.

آقای کوهستانی گفت که شکایات زندانیان از وضعیت داخل زندان به دور از واقعیت بوده و خواست‌های شان هم فرا قانونی می‌باشد.

XS
SM
MD
LG