لینک های دسترسی

Breaking News

تجلیل از روز شکرگزاری در امریکا؛ برگشت به عصر پیش از کووید۱۹


امریکایی‌ها امروز پنجشنبه ۲۵ نومبر (چهارم قوس) از "روزشکرگزاری" تجلیل می‌کنند. در این روز به گونۀ سنتی اعضای خانواده‌ها تلاش می‌کنند که در غذای شام گرد یک میز جمع شده و ضمن ادای شکر، با هم گوشت فیل‌مرغ صرف کنند.

هرچند سال گذشته، مانند هر رویداد دیگر، تجلیل از روز شکر‌گزاری در سایۀ همه‎‌گیری کروناویروس برگزار شد، امسال وضعیت به مراتب بهتر از سال گذشته است.

این روز به خانواده‌ها فرصت خوبی را مهیا می‌کند تا در کنار هم به تماشای مسابقات ورزشی و جشن‌ها به شمول رسم گذشت روز شکرگزاری بپردازند. رسم گذشت روز شکرگزاری که در شهر نیویارک برگزار می‌شود امسال مانند دورۀ قبل از همه‌گیری برگزار شد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده با بیان اینکه "امریکا برگشته است" از مهاجران، کارکنان صحی که با همه‌گیری کروناویروس مقابله کردند و نیز نظامیان امریکایی که در راه دفاع از امریکا و ارزش‌های امریکایی جان باختند، سپاسگزاری کرد.

پیشینۀ روز شکرگزاری

در خزان سال ۱۶۲۱ میلادی کسانیکه از آن‌ سوی اقیانوس اطلس تازه به قارۀ امریکا آمده بودند، سه روز سفره هموار کردند تا جشن جمع آوری خرمن شان را تجلیل کنند. این رویداد در نزد اکثر امریکایی‌ها به مثابۀ نخستین جشن شکرگزاری تلقی می‌شود که امریکایی‌های بومی نیز در آن نقش عمده داشتند.

میراث شکرگزاری و سفره آراستن برای چندین سده زنده ماند تا اینکه در اکتوبر ۱۸۶۳ رییس جمهور ابراهام لینکن آخرین پنجشنبه ماه نومبر را روز ملی شکرگزاری اعلام کرد. سپس رییس جمهور فرانکلین روزولت نیز مشخص ساخت که پنجشنبه چهارم ماه نومبر روز ملی شکرگزاری در ایالات متحدۀ امریکا باشد.

در حالیکه خانواده‌های امریکایی در روز شکرگزاری گوشت فیل‌مرغ صرف می‌کنند، یکی از مراسم سنتی و دیرین این روز "بخشایش فیل‌مرغ" است که رییس جمهور امریکا آن را به جا آورده از کشتن آن حیوان برای سفرۀ شام انصراف کرده و فیل‌مرغ را رها می‎کند.

جمعۀ سیاه

فردای روز شکرگزاری که جمعه می‌باشد، بزرگترین روز لیلام و خرید و فروش در ایالات متحده است.

در این روز که به نام "جمعۀ سیاه" نیز یاد می شود، فروشگاه‌ها پس از نیمه شب پنجشنبه باز شده و شماری از مشتریان حتا شب را در پشت دروازه‌های فروشگاه‌ها می‌خوابند.

برخلاف سال گذشته که روز شکرگزاری و جمعۀ سیاه با اوج همه‌گیری کروناویروس در امریکا مصادف بود، امسال انتظار می‌رود که تجلیل از این مراسم در فضای نسبتاً بهتر و مانند عصر پیش از کووید۱۹ برگزار شود.

XS
SM
MD
LG