لینک های دسترسی

Breaking News

صادرات جلغوزۀ افغانستان افزایش یافته است – طالبان


وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان می‌گوید که با گذشت هر ماه، صادرات جلغوزۀ سیاه افغانستان به کشورهای منطقه و جهان رو به افزایش است.

این وزارت روز چهارشنبه ۲۱ سپتمبر (۳۰ سنبله) گفت که تنها در ربع نخست امسال، ۲۰۰۰ تن جلغوزه به ارزش ۱۹ میلیون دالر به کشورهای بیرونی صادر شده است.

به گفتۀ این وزارت، قرار است در روزهای پیشرو، ۱۸ تن جلغوزه از طریق زمینی به ایتالیا صادر شود. وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان اضافه کرده که این مقدار جلغوزه توسط یک شرکت خصوصی با معیارهای جهانی پروسس شده و به زودی به آن کشور انتقال داده خواهد شد.

بر اساس معلومات اتاق تجارت و سرمایه گذاری، هر سال افغانستان تا ۳۰ هزار تن جلغوزه تولید می‌کند که در سال‌های گذشته به چین، عربستان سعودی، امارات متحدۀ عرب، هند و پاکستان از طریق هوا و زمین صادر می‌شد.

اما با مسلط شدن طالبان بر افغانستان و متوقف شدن دهلیز‌های هوایی، از یک سال به این‌سو روند صادرات این میوۀ خشک به کشورهای منطقه و جهان کاهش چشم‌گیری داشته است.

پیش از این، مسوولان اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفته بودند که پس از بسته‌شدن دهلیزهای هوایی این کشور، بیشترین جلغوزۀ این کشور به پاکستان صادر می‌شود و از آنجا به نام جلغوزۀ پاکستانی به کشورهای دیگر به فروش می‌رسد.

در جریان امسال، تاجران افغان به ابتکار خود با شرکت کام‌ایر، صادرات جلغوزه را از طریق دهلیز هوایی با چین آغاز کردند، اما این روند به دلیل مشکلات انتقال پول متوقف شد.

این در حالی است که پیش از این، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان از مقام‌های چین خواسته بود که زمینأ صادرات میوۀ خشک به شمول جلغوزۀ افغانستان به آن کشور را فراهم کنند.

میوه‌های خشک به شمول جلغوزۀ افغانستان در سال‌های اخیر بازار مناسب در چین داشته و پیش از این، مقام‌های چینی تعهد کرده بودند که برای بهبود صادرات کالاهای افغانستان به آن کشور تلاش می‌کنند.

در تازه‌ترین مورد هفته گذشته، ادارۀ خط آهن حکومت طالبان خبر داد که نمایندگان اوزبیکستان، قرغیزستان و چین پس از دو روز دیدار و گفتگو در شهر تاشکند به ایجاد یک دهلیز جدید اقتصادی به توافق رسیدند.

به گفتۀ این اداره، از طریق این دهلیز اقتصادی اموال تجارتی از چین به قرغیزستان و از آنجا توسط خطوط آهن اوزبیکستان به افغانستان انتقال می‌یابد. همچنان کالاهای تجارتی افغانستان توسط این دهلیز به چین منتقل خواهد شد.

XS
SM
MD
LG