لینک های دسترسی

Breaking News

سقوط دوباره مرکز ولسوالی جانی خیل پکتیا به دست طالبان


این سومین بار است که مرکز ولسوالی جانی خیل به دست طالبان سقوط می‌کند.

تاج محمد منگل، عضو شورای ولایتی پکتیا می گوید که جنگجویان طالب روز سه شنبه حملات گسترده را بر مرکز ولسوالی جانی خیل آغاز کردند که در نتیجه این حملات، شام چهارشنبه مرکز آن ولسوالی به دست آنان سقوط کرد.

آقای منگل در صحبت با صدای امریکا گفت که تصرف مرکز جانی خیل برای طالبان به خاطر حایز اهمیت است چون آنان می توانند از آن جا سایر ولسوالی های پکتیا و مناطق دیگر را مورد هدف حملات شان قرار بدهند.

تاج محمد منگل گفت: "اگر یک راه حل بنیادی برای پایان جنگ جانی خیل پیدا نشود، سقوط این ولسوالی نه تنها برای پکتیا بلکه برای خوست نیز یک تهدید جدی است. در آن صورت طالبان می توانند از منطقه ځدران مسیر شاهراه خوست – کابل را هدف قرار داده و برای مردم مشکل ایجاد کنند و این کار برای منطقه و سر انجام برای کابل یک تهدید بزرگ امنیتی بوده می تواند."

این عضو شورای ولایتی پکتیا همچنین افزود که به دلیل مسدود بودن راه های منتهی به مرکز ولسوالی جانی خیل و مناطق اطراف آن و عدم فعالیت شبکه های مخابراتی در آن مناطق، صد ها باشنده جانی خیل با کمبود مواد غذایی و ادویه روبرو اند.

آقای منگل همچنین از احتمال بروز یک فاجعه بشری در جانی خیل نیز هشدار داد.

اما توریالی عبدیانی، قوماندان امنیه ولایت پکتیا می گوید که نظامیان افغان به خاطر جلوگیری از تلفات غیر نظامیان، یک کیلومتر از مرکز ولسوالی جانی خیل عقب نشینی کرده اند.

بر اساس گزارش ها، در درگیری که منجر به سقوط دوباره جانی خیل گردیده، به نیرو های امنیتی افغان و طالبان تلفاتی نیز وارد شده است.

سردار ولی تبسم، سخنگوی قوماندانی امنیه پکتیا می گوید که در این درگیری، بر علاوه کشته شدن ده ها طالب، دو سرباز افغان کشته و شش تن دیگر زخم برداشته است.

آقای تبسم به صدای امریکا گفت: ​"تقریباً از ۱۵ روز به این سو در آنجا جنگ جریان داشته و طالبان همکاری ملیشه های پاکستانی را با خود دارند. در دو روز گذشته، در مجموع ۴۱ طالب مسلح کشته و ۱۹ تن دیگر آنان زخمی شده است."

گروه طالبان نیز با ارسال خبرنامه ای به رسانه ها ادعا کرده که در تصرف دوباره جانی خیل ده ها سرباز افغان را کشته و زخمی کرده است.

مرکز ولسوالی جانی خیل از سال گذشته تا کنون سه بار به دست گروه طالبان سقوط کرده است.

در ۲۵ جولای نیز مرکز این ولسوالی را طالبان تصرف کردند اما هفت روز پیش نظامیان افغان توانستند طالبان را از مرکز جانی خیل بیرون کرده و کنترول آنجا را بدست بگیرند.

این در حالیست که روز شنبه روستای میرزاولنگ ولایت سرپل نیز به دست گروه طالبان سقوط کرد و جنگجویان آن گروه ده ها غیر نظامی را در آن روستا کشتند.

XS
SM
MD
LG