لینک های دسترسی

Breaking News

در حمله بر دفتر امرالله صالح، ۲۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شد


عکس (آرشیف)
عکس (آرشیف)

وزارت داخله افغانستان اعلام کرده است که در حمله مهاجمان بر دفتر روند سبز به رهبری امرالله صالح در کابل، ۲۰ تن کشته شده و ۵۰ تن دیگر زخمی شده است.

حوالی ساعت ۴:۴۰ دقیقه‌‌ای عصر دیروز (یکشنبه) نخست یک مهاجم موتر پر از مواد انفجاری را در مقابل دفتر روند سبز افغانستان در مربوطات حوزه‌ چهارم امنیتی شهر کابل منفجر کرده و سپس مهاجمان وارد ساختمان این روند شدند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان روز دوشنبه ۲۹ جولای (۷ اسد) صدای امریکا گفت چهار نظامی و ۱۶ غیرنظامی شامل کشته‌شدگان این رویداد هستند.

سخنگوی وزارت داخله افزود که در میان مجروحین این رویداد هفت منسوب نیروی امنیتی افغان و ۴۳ غیرنظامی شامل اند.

یک منبع امنیتی به صدای امریکا گفت که تمامی نظامیان که در این رویداد کشته و زخمی شده اند، نگهبانان امرالله صالح، رییس روند سبز افغانستان و معاون اول تکت انتخاباتی دولت ساز بوده اند.

وزارت داخله افغانستان تاکید کرد که سه مهاجم، حدود شش ساعت با نظامیان افغان به درگیری پرداخته و حوالی ساعت ده شب تمامی مهاجمان از پا درآمدند.

نصرت رحیمی همچنان افزود که در جریان درگیری نزدیک به ۱۵۰ غیرنظامی که در محل رویداد گیرمانده بودند توسط نیروهای قطعات ویژه پولیس نجات داده شدند.

محمد اشرف غنی، عبدالله عبدالله، زلمی خلیلزاد، ملل متحد، و شماری از رهبران کشورهای خارجی به شمول هند و پاکستان این حمله را محکوم کرده اند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان که در کابل به سر می‌برد این حمله را یک رویداد تروریستی عنوان کرده و خواستار به محاکمه کشاندن طراحان این آن شده است.

جان بس، سفیر امریکا در کابل ضمن محکوم کردن حمله بر دفتر امرالله صالح، معاون نخست تکت انتخاباتی "دولت ساز" گفته است که حمله بر نامزدان و همایش‌های انتخاباتی حمله بر دموکراسی در افغانستان است.

تا اکنون مسوولیت این حمله را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG