لینک های دسترسی

Breaking News

اولین نشست مشترک امنیتی افغانستان و ازبکستان برگزار شد


کمیسیون مشترک امنیتی میان افغانستان و ازبکستان حدود هفت ماه پیش ایجاد شد

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان روز یکشنبه اعلام کرده است که محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی این کشور در رأس هیأت بلندپایۀ امنیتی به ازبکستان رفته و در نخستین نشست کمیسیون مشترک امنیتی دو کشور شرکت کرده است.

این نشست روز شنبه به ریاست مشترک مشاور امنیت ملی افغانستان و همتای ازبکستانی‌اش ویکتور محمدوف، برگزار شده است.

شورای امنیت ملی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است "در این نشست هر دو طرف بر ایجاد برنامه‌های تطبیقی از بهر عملی‌شدن تفاهم‌ها برای تنظیم امور کمیسیون مشترک موافقت کردند. در این نشست هردو طرف در کنار بحث در مورد گسترش همکاری‌های دوجانبه و چند بعدی، صلح و تطبیق پروژه‌های توسعه‌یی درازمدت را برای امنیت و ثبات منطقه مهم دانستند".

مشاوران امنیت ملی افغانستان و ازبکستان در این نشست بر عملی‌شدن کامل و تطبیق توافقنامه‌های موجود میان دو کشور تأکید کرده اند.

مبارزه عليه هراس‌افگنان جهانی و جلوگیری از تولید و قاچاق مواد مخدر از دیگر موضوعاتی بوده که در این نشست روی آن بحث شده است.

کمیسیون مشترک امنیتی میان افغانستان و ازبکستان در جریان سفر محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به آن کشور در حدود هفت ماه پیش به منظور همکاری‌های دو جانبۀ امنیتی و ثبات منطقه‌یی ایجاد شد.

در حاشیۀ این نشست امنیتی، مشاور امنیت ملی افغانستانبا یایلیم بردیوف، وزیر دفاع و رشید مرادوف، وزیر خارجۀ ترکمنستان نیز دیدار و گفتگو کرده است.

دفتر مطبوعاتی مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که مقام‌های افغان و ازبکستان در این دیدارها روی آمادگی‌ها برای افتتاح پروژۀ تاپی و تأمین امنیت به منظور تطبیق این پروژه نیز تبادل نظر کرده اند.

XS
SM
MD
LG