لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین محمولۀ گندم هندی از مسیر بندر چابهار به افغانستان رسید


بندر چابهار در جنوب ایران موقیعت دارد

نخستین محمولۀ بیش از ۱۵ هزار تن گندم هندی، که هفت عقرب سال روان خورشیدی، از طریق بندر چابهار از هند به سوی افغانستان حرکت کرده بود، به ولایت نیمروز این کشور رسید.

نصیراحمد درانی، سرپرت وزارت زارعت، آبیاری و مالداری افغانستان، در مراسم افتتاح بندر چابهار در ولایت نیمروز، گفت همکاری افغانستان، ایران و هند در بندر چابهار، فرصت مهم را برای توسعه و تجارت منطقه، فراهم می‌کند.

محمد حمید طهماسی، وزیر ترانسپورت و هوانوردی ملکی افغانستان گفت، انتقال اموال تجارتی از مسیر بندر چابهار، کم هزینه‌تر است.

آقای طهماسی، افزود که انتقال اموال تجارتی از این مسیر، برای تجار افغان میان ۵۰۰ الی یک هزار دالر امریکایی ارزان‌تر است و فاصله این مسیر نیز کوتاه تر است.

مقام‌های افغان، بندر چابهار را مسیر بدیل برای بندر کراچی خواندند و تأکید کردند که پس از این افغانستان به یک مسیر تجاری، وابسته نیست.

هرچند این محمولۀ چند روز قبل به افغانستان رسیده بود؛ اما روز شنبه مراسم افتتاح بندر چابهار از سوی حکومت افغانستان، برگزار گردید.

من پریت هورا، سفیر هند مقیم افغانستان گفت تا ماه فبروری ۱۱۰ هزار تن گندم دیگر نیز از طریق چابهار به افغانستان خواهد رسید.

از سوی هم، محمد رضا بهرامی، سفیر ایران مقیم افغانستان گفت همکاری‌های منطقه‌یی برای تأمین امنیت و انکشاف اقتصادی در منطقه‌ مهم است.

موافقتنامه چابهار در سال ۲۰۱۶ میلادی در تهران از سوی رؤسای جمهوری افغانستان، هند و ایران امضا شد.

رسیدن یک محمولۀ تجارتی از هند به افغانستان از طریق بندر چابهار، میان هفت الی هشت روز را دربر می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG