لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت حج و اوقاف افغانستان به "شکایت‌ها" در مورد بلندگوهای مساجد رسیدگی می‌کند


یک مقام وزارت حج و اوقاف افغانستان گفته است که در نظر دارند با ارسال مکتوب رسمی به مساجد شهر کابل، از ملا امام‌ها تقاضا کنند تا در زمینه استفاده از بلندگوها، به خواست ساکنان مردم محل توجه داشته باشند.

فضل کریم سراجی، رییس عمومی مساجد افغانستان به صدای امریکا گفت که پیش از این نیز به ملا امام‌های مساجد و مسوولان تکیه‌خانه‌ها، در زمینۀ چگونگی استفاده از بلندگوها تذکر داده بودند.

آقای سراجی به صدای امریکا گفت: "با توجه به اینکه شکایت ها به خاطر بلند بودن بلندگوهای مساجد زیاد شده، تصمیم گرفته ایم تا در هفته پیشرو این موضوع را به تمام مساجد شهر کابل به شکل رسمی مکتوب ارسال کنیم."

شماری از ساکنان کابل، شکایت دارند که بلند بودن بیش از حد صدای بلندگوهای مساجد، به ویژه در شب‌های ماه رمضان، سبب اذیت مردم شده است.

محمد رسول، باشنده کارته مامورین کابل می گوید که مادرش سکته مغزی کرده است و طبق هدایت داکتر به آرامش و سکون نیاز دارد، ولی بلند بودن صدای بلندگوی مسجد، فرصت استراحت را از مادرش گرفته است.

آقای رسول می گوید: "ما در کوچه پایین مسجد زندگی می کنیم. لودسپیکرهای مسجد منطقه ما به حدی بلند است که مادرم آرامش ندارد. داکتر بارها گفته که او را در جای آرام و بدون سر و صدا نگهداری کنیم، ولی از یک سو اسپیکر مسجد و از سوی دیگر صدای بلند ترانه های مکاتب خصوصی وضع صحی مادرم را بدتر کرده است."

در همین حال، سهیلا یکی از اهالی منطقه گذرگاه کابل می گوید که در دو سوی خانه شان دو مسجد وجود دارد که بلندگوهای هر دو مسجد بسیار بلند است و هر دو صدا با هم یکجا می‌شود.

اما رییس مساجد افغانستان می‌گوید که تلاش خواهند کرد در هماهنگی با ملا امام‌های مساجد، به این مشکل رسیدگی کنند.

XS
SM
MD
LG