لینک های دسترسی

Breaking News

روند انتقال زایرین حج از افغانستان به عربستان سعودی آغاز شد


وزارت ارشاد، حج و اوقاف حکومت طالبان می‌گوید که انتقال زایرین افغان از میدان هوایی کابل به عربستان سعودی از شب گذشته، ۲۰ می (۳۰ ثور) آغاز شده است.

در مراسمی که به همین منظور در میدان هوایی کابل دایر شد، مولوی عبدالکبیر، سرپرست ریاست‌الوزرا، عبدالسلام حنفی، معاون این ریاست و شماری دیگر از مقامات طالبان اشتراک داشتند.

عبدالسلام حنفی در این مراسم گفت که امسال ۳۰ هزار زایر از افغانستان در مراسم حج اشتراک می‌کنند.

پیش از این مقامات وزارت ارشاد، حج و اوقاف حکومت طالبان گفته بودند که در مراسم حج امسال، زنان نیز اشتراک خواهند کرد و به آنان مانند مردان حق مساوی داده شده است.

اما هنوز شمار دقیق زایرین زن که در مراسم حج امسال اشتراک می‌کنند، مشخص نشده است.

در این حال، عبدالکبیر، سرپرست ریاست‌الوزرای حکومت طالبان به زایرین حج گفت: "شما از مردم افغانستان در عربستان سعودی نمایندگی می‌کنید، بنابرین نمایندگی خوب کنید".

بر اساس معلومات وزارت ارشاد، حج و اوقاف، سال گذشته ۱۳ هزار و ۵۸۲ زایر از افغانستان در مراسم حج اشتراک کرده بودند.

پس از دو سال متوالی، عربستان سعودی به تاریخ اول جنوری ۲۰۲۳ اعلام کرد که محدودیت‌های اعمال‌شده به دلیل شیوع همه‌گیری کروناویروس را برای اشتراک‌کنندگان مراسم حج امسال لغو کرده است.

وزارت ارشاد، حج و اوقاف طالبان گفته است که در سال جاری، هر زایر سه‌هزار و ۹۲۴ دالر معادل ۳۴۰ هزار افغانی هزینه می‌کند که شامل اسکان در مکه و مدینه، سه وقت غذا و هزینه‌های ترانسپورت شامل آن است.

عبدالسلام حنفی گفت که امسال هزینه زایرین در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته و حتی از مصارف زایرانی که از کشورهای همسایه به حج می‌روند نیز کمتر است.

بر اساس معلومات وزارت ارشاد، حج و اوقات حکومت طالبان، ۶۵۲ معلم از ۳۴ ولایت افغانستان برای راهنمایی زایرین افغان در عربستان سعودی از طریق روند رقابت آزاد انتخاب شده اند و برای هر ۴۵ زایر یک راهنما در نظر گرفته شده است.

پس از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست ۲۰۲۱، این دومین سالی است که حکومت طالبان عملیات انتقال زایرین افغان برای اشتراک در مراسم حج را سازماندهی می‌کند.

XS
SM
MD
LG