لینک های دسترسی

Breaking News

تنش میان طالبان و اسلام‌آباد؛ دومین هیات علمای دینی پاکستان به کابل سفر کرد


از ماه جنوری این دومین هیات علمای پاکستان است که به کابل سفر می‌کند
از ماه جنوری این دومین هیات علمای پاکستان است که به کابل سفر می‌کند

در پى افزايش كشيدگى ها ميان افغانستان و پاكستان، هیات از علمای دینی پاکستان به ریاست مولانا حامدالحق، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام (س) و معاون دارالعلوم حقانیه، به کابل سفر کرده است.

دفتر مرکز رسانه‌های حکومت طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این هیات روز سه شنبه ۲۷ فبروری (هشتم حوت) با عبدالکبیر، معاون سیاسی ریاست‌الوزرای حکومت این گروه دیدار کرد.

در اعلامیه آمده که حامدالحق مناسبات دو کشور را مهم‌ و مفید خوانده است. همچنان او گفته است: "علما و مردم پاکستان، خواستار روابط حسنه با افغانستان هستند و امیدوار اند که میان کابل و اسلام‌آباد علاوه بر همکاری‌های اقتصادی، مناسبات سیاسی نیز توسعه یابد و به نفع مردم هر دو کشور تمام شود."

در اعلامیه آمده است كه معاون سیاسی ریاست‌الوزرای حکومت طالبان به این هیات علمای پاکستانی اطمینان داد که از خاک افغانستان تهدیدی متوجه هیچ کشوری نخواهد شد.

عبدالکبیر گفته است که حکومت طالبان خواستار روابط نیک با تمام همسایگان است و به کسی اجازه نمی‌دهد که از خاك افغانستان علیه كشورهاى ديگراستفاده شود.

تاکنون در مورد هدف سفر این هیات به رهبری مولانا حامدالحق به کابل چیزی گفته نشده است.

این در حالی است که شمار زیادی از مقامات حکومت طالبان در دارالعلوم حقانیه پاکستان آموزش دینی دیده اند.

قبل از سفر این هیات علمای دینی پاکستانی به کابل، در اوایل ماه جنوری نیز هیاتی به رهبری مولانا فضل‌الرحمان، رهبر حزب جمعیت علمای اسلام به کابل سفر کرده بود.

او علاوه بر هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، با شماری از سران طالبان در کابل و قندهار در خصوص بهبود روابط افغانستان و پاکستان گفتگو کرده بود.

پاکستان مدعی است که طالبان پناهگاه‌های امنی را در اختیار جنگجویان تحریک طالبان پاکستانی قرار داده است و حملات تروریستی در داخل خاک افغانستان طراحی و در پاکستان عملی می‌شود، اما حکومت طالبان این ادعاهای پاکستان را بی‌اساس خوانده است.

گروه

XS
SM
MD
LG